Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/2/c/2cce92f4-fc84-4874-96b7-5e8e31cd770c/babodosveta.sk/web/wp-content/themes/bridge/functions.php on line 1979
pimpi-bábo-bábätko-cestovanie-balenie-lietadlo-auto-vlak-lieky-pas-bezpečnostné pokyny-letecký dopravcovia-letecké spoločnosti

Zbaľ bábo na cesty: výzva všetkých výziev

Balím, balíš, balíme…základná podmienka každého výletu. Výzva všetkých výziev najmä ak cestujete s bábom. Balenie batožiny možno prirovnať aj k istému rituálu. Každý ho robí inak a predsa zakaždým rovnako. Niekto používa zoznam, niekto sa balí aspoň týždeň vopred, iný v deň odchodu. Ešte mám živo v pamäti náš prvý výlet k babke. Vonku lialo a my sme sa vybrali s pár mesačným baby na našu prvú cestu. Katastrofa…Keď sme si konečne spotení, pomerne na prášky a každý vo svojej tichosti sadli do auta, v duchu som si vravela, že poriadne, ale poriadne dlhú dobu určite nikam nepôjdeme. A aha ako to dopadlo, založili sme blog o cestovaní 😀 Z toho jednoznačne vyplýva, že nič na prvý pohľad nie je také zlé akoby sa mohlo zdať a tiež to, že mať dieťa je jedna obrovská výzva!

 

Jedno veľké zamyslenie na úvod

Samozrejme je veľký rozdiel či sa na výlet chystáte autom, vlakom, lietadlom, alebo iným dopravným prostriedkom. Zároveň či si na palubu lietadla môžete vziať iba príručnú batožinu, alebo poriadne veľký kufor, ktorý s vami poletí v podpalubí. Z vlastnej skúsenosti si myslím, že čím menšie bábo tým je cestovanie jednoduchšie, zároveň však náročnejšie na pakšamenty. My jednoznačne obľubujeme cestovanie autom. Najmä v začiatkoch, keď sme si mysleli, že potrebujeme preniesť naozaj takmer celý byt, bolo auto veľkou výhodou. Prvý väčší výlet sme absolvovali keď mal malý cestovateľ 5 mesiacov a vybrali sme sa do Chorvátska okúsiť čo nás čaká, ako to zvládne, ako to zvládneme my a či ešte vôbec niekedy pôjdeme na dovolenku. Auto praskalo vo švíkoch, čo na tom, že sme kopec vecí v konečnom dôsledku ani nepoužili. Radšej viac, veď auto to unesie 😀 Po tomto obrovskom nápore na naše vozidlo, ktoré ešte chvalabohu stále funguje, sme objem batožiny výrazne zredukovali.

 

Ako balíme MY?

Ak práve necestujeme na týždňovú dovolenku, ale len na víkend, balíme vždy v deň odchodu, tesne predtým. Každý má svoju vlastnú tašku, teda aj bábo. Už som si veľakrát povedala, že k tomu pristúpim zodpovedne a pobalím aspoň deň vopred, ale ešte sa to nikdy nepodarilo 🙂 Ako prvé putujú do tašky lieky, pretože jeden nikdy nevie čo všetko sa môže stať. Už ich mám nachystané v erárnej taštičke, takže ju len celú šupnem do tašky. Nasleduje oblečenie, zopár plienok (zvyšné sú pohodené v kočíku, ale zásoby máme aj v aute spolu s vlhčenými utierkami). Ako posledné ešte prihodím nejaké mlsky, prípadne aspoň jeden kúpený príkrm, keby niečo. Ako posledné (to už zopárkrát ostalo doma) do tašky putuje naše zázračné uspávadlo Chicco a zopár obľúbených hračiek, samozrejme medvedík Pimpi 

Keď bol malý cestovateľ ešte len mliekopič, bolo to oveľa komplikovanejšie. Museli sme myslieť aj na mliečko, detskú vodu, fľašky a to poriadne strategicky, aby sme mu vedeli mliečko kdekoľvek a kedykoľvek pripraviť. Samozrejmosťou bola aj cestovná kanvica, či ohrievač fľašiek do auta. Neviem to síce porovnať, ale zrejme keď kojíte máte pri cestovaní oveľa menej starostí. Zároveň veľa vecí nosíme erárne v taške od kočíka, čiže na mnohé pri balení už netreba myslieť.

 

Čo zbaliť? ZOZNAM:

Nech už cestujete akýmkoľvek dopravným prostriedkom vždy budete potrebovať asi nasledovné. Potom už závisí len od toho na ako dlho, akým prostriedkom, aby ste sa vedeli prispôsobiť určitým ohraničujúcim limitom (napríklad max. kg batožiny, príručná batožina, obmedzenia na palube lietadla, počet rúk ktoré odnesú kufre 😀 a iné):

1. NENAHRADITEĽNÉ „baby“ ZÁLEŽITOSTI

  • Kočík a cestovná postieľka: aj keď už malý Pimpi behá ako laň, kočík nosíme ešte stále so sebou. Momentálne už len golfový, ktorý je síce super skladný a ľahký, ale vôbec sa nám nepáči do terénu. Tiež so sebou väčšinou nosíme aj vlastnú postieľku, nakoľko niektoré ubytovacie zariadenia vám ju požičajú len za príplatok. Už sme sa stretli aj s tým, že ju vôbec nemali…
  • „Riťkové“ záležitosti: tie sa veru neodporúča nechať doma, hrozí hotová katastrofa ? čiže plienky (aj do vody), tony vlhčených utierok, nejaký krém na riťu (my nosíme aj jednu čistú látkovú plienku, nikdy nevieš kde sa ti práve podarí prebaliť bábo, ako podložka TOP), sáčky + jednorázové servítky na sople (nás veľkých).
  • Gél na ruky: ten na kočíku visí vždy, objavili sme ho v DMku a veru používame často.
  • Kojenecké potreby: lahvinky na čajík, mliečko, teda všetko čo v danom období papáte. My si sem dovolíme zaradiť aj cumlík (to je skoro ako fľaša), vždy máme aj jeden náhradný a vodičku, ktorú sme objavili na jeho rýchle vyčistenie v DMku a tiež podbradník.
  • Deka, nosič: čokoľvek čo potrebujete k spinkaniu, na čo ste zvyknutí. Nízkonákladovky väčšinou takéto záležitosti neposkytujú, prípadne za poplatok. My nosíme aj nášho zázračného kamoša na uspávanie Chicco a látkovú plienku na žmolenie a túlenie počas spánku.
  • Oblečko: náhradné outfity podľa počasia, toho kam cestujete a na ako dlho. V rámci kočíka vždy nosíme ponožky, v zime rukavice a náhradnú čiapku. Nezabudnite na uterák, plavky, či klobúk. A nejaké parádne botinky. Za nás jednoznačne odporúčame nejaké štýlovky, za veľmi príjemné ceny od spoločnosti BOTIS!
  • Kozmetika: hygienické potreby a krém na opaľovanie.

 

2. ZÁBAVA na CESTY

Táto časť je prudko individuálna, nakoľko vy najlepšie poznáte svojho drobca a tiež hračky, ktoré má najradšej. Ideálne je vziať niečo obľúbené, skladné, prípadne niečo úplne nové čo pomôže skrátiť cestu čo najviac. Výhodou malých bábätiek je, že väčšinu cesty zvyknú prespať, samozrejme to závislí aj od času vášho letu. Prípadne sa vyhrajú naozaj s čímkoľvek čo nájdete aj v lietadle (časopis, látková plienka a iné). Horšie je to s batoľaťom, ktoré už len tak neobsedí. Tým je fajn dopriať prechádzku po uličke ak je to v danom čase vhodné, či vziať detské knižky, interaktívne tabule. U nás zatiaľ vždy fungovala nejaká dobrota. Ak už si naozaj neviem poradiť ako zadné vrátka a ako naozaj posledná možnosť vždy funguje mobil, tablet. Nie sme na to hrdí, ale žijeme v 21. storočí kedy sa dieťa skôr či neskôr stretne aj s týmito prístrojmi.

 

3. OBČERSTVENIE

Baby mňamky sú dozaista nielen chutné, ale môžu poslúžiť aj ako krátič času, alebo rozptýlenie. My máme najradšej kukuričné chrumky, rôzne iné väčšinou bio chrumky (slané či sladké), sušené ovocie, tyčinky. Väčšinou so sebou pre istotu berieme aj zopár príkrmov, či výživ. Väčšinou sa však všetko dá kúpiť na mieste kam sa chystáte. Samozrejmosťou je aj nejaký čajík, alebo voda, podľa toho čo obľubujete.

 

4. LIEKY

Lieky u nás putujú do tašky ako prvé! Vždy so sebou nosíme Panadol (tabletky aj sirup), na alergiu Fenistil, niečo do nosa, Smectu a kulíšek na hnačku, odsávačku na sople a tiež teplomer keby niečo. Jednoducho už máme skúsenosti s kadečím preto je lepšie byť vždy pripravení. A aktuálne u nás frčí gél na zuby Dentinox, bez neho ani na krok 🙂

 

Obmedzenia a pravidlá na palube lietadla

Ak cestujete lietadlom netreba zabúdať na viacero obmedzení a pravidiel, ktoré platia na palube a podliehajú aj letiskovej kontrole. V prvom rade je fajn vedieť, že deti do 2 rokov majú letenky zvyčajne zadarmo, alebo len za minimálnu cenu. Z bezpečnostných dôvodov však väčšinou nemajú nárok na vlastné sedadlo a musia sedieť v lone osobe staršej ako 16 rokov. Aerolinky vám zvyčajne poskytnú detské koše, tzv. baby bassinet, ktorý sa bezpečne zavesia na stenu. Ak máte dieťa staršie ako 6 mesiacov, môžete mu zakúpiť vlastné sedadlo a posadiť ho do vlastnej autosedačky, pokiaľ je certifikovaná leteckou spoločnosťou, alebo využiť autosedačku, ktorú vám poskytne aerolinka, zvyčajne bez poplatku.

Zároveň dieťa nemá nárok na vlastnú batožinu, iba batožinu príručnú na ktorú sa nevzťahuje váhový limit. Namiesto nej však máte nárok priniesť do lietadla detský kočík (alebo postieľku). Môžete s ním prejsť až k bráne, personál vám kočík vráti po pristátí. Dnes na trhu nájdete množstvo kočíkov, najlepšie sú tie, ktoré sú ľahké a dajú sa jednoducho poskladať. Niektoré letecké spoločnosti však vyžadujú, aby ste mali na kočík aj obal. Ak ho nemáte viete kočík na letisku zabaliť do igelitovej fólie (vtedy ho však odovzdávate pri odbavovacom pulte spolu s batožinou).

!!!VŠETKY TEKUTINY (teda aj lieky)!!! podliehajú pravidlám, že ich môžete vziať v množstve max 1 liter/osoba rozdelený na balenie max po 100ml, v priehľadnom spätne uzatvárateľnom vrecku. Pre dieťa si však môžete vziať stravu v tekutej podobe pre ktorú toto obmedzenie neplatí. V niektorých prípadoch vás poprosia, aby ste jedlo, či mlieko, ochutnali pred letiskovou kontrolou. Personál lietadla vám na požiadanie tekutiny a pokrmy pre bábo ohreje. Pre špeciálne lieky je potrebné mať lekárske potvrdenie o nutnosti ich užívania!

 

Zopár rád na záver
  • pred každou cestou sa odporúčame o všetkých podrobnostiach informovať u leteckého dopravcu, ktorý by mal byť zároveň informovaný o tom, že cestujete s bábom. Zároveň je fajn si prezitiť či váš let nemešká, aby ste zbytočne netrávili čas na letisku
  • niektoré pravidlá o preprave tekutín (detskej stravy) sú posudzované individuálne. Na mnohých fórach som sa dočítala o rôznych skúsenostiach – niektorým povolili vziať si celú fľašu kojeneckej vody, iným nie a podobne…
  • nezabudnite PAS+európsky preukaz zdravotného poistenia (preukaz poistenca)!!! Keďže od júna 2012 platí podľa nariadenia EÚ o cestovných dokladoch pravidlo, že každé dieťa musí mať svoj vlastný cestovný pas. Viac info o jeho vyhotovení a platnosti nájdeš —>TU!
  • bábätkám hrozí pri vzlietnutí a pristávaní zaľahnutie uší, pri ktorom pomôže cumlík, alebo nejaká mňamka
  • každá letecká spoločnosť povoľuje prepravu príručnej batožiny iných rozmerov, podrobné info nájdeš —>TU!

 

Hlavne si pribaľte dobrú náladu a pohodu 🙂

NEZABUDNITE, že ak cestujete s deťmi máte nárok na množsvo výhod, či už písaných, alebo nepísaných. Všade na vás budú brať ohľad, púšťať vás vopred. Zároveň deti majú vzácny dar opantať všetkých naokolo. Náš malý cestovateľ doslova priťahuje pohľady cudzích ľudí, každému kýve a skutočne ešte nikto od neho neodchádzal bez úsmevu 🙂

 

Šťastnú cestu, Váš Pimpi