Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/2/c/2cce92f4-fc84-4874-96b7-5e8e31cd770c/babodosveta.sk/web/wp-content/themes/bridge/functions.php on line 1979
pimpi-cestovanie-bábo-bábätko-deti-košice-atrakcie-múzeá-alpinka-botanická záhrada-ZOO-kaviarne-reštaurácie-nákupy-zážitky

Zaži s bábom KOŠICE

Sme hrdí Košičania. V Košiciach sme sa narodili, študovali, našli si prácu, založili rodinu a rozhodli sa tu ostať. Pre nás je to najkrajšie mesto na Slovensku. Veď viete, hlavné mesto východného Slovenska 🙂 Mesto, ktoré ponúka neskutočné kultúrne vyžitie nielen pre deti, ale aj dospelých. Za posledné roky dosiahlo množstvo európskych titulov – európske hlavné mesto kultúry, športu, momentálne mesto dobrovoľníctva, s ktorými sa spája aj množstvo celoročných podujatí. Keby ste ich chceli navštíviť všetky, mali by ste veru čo robiť. Nateraz sme sa však rozhodli popísať vám tie NAJ atrakcie, ktoré sa oplatí zažiť, keď sa naše krásne mesto rozhodnete navštíviť s bábom.

 

V prvom rade však musím podotknúť, že opäť platí, že vy najlepšie poznáte toho svojho malého huncúta. Je samozrejme rozdiel či už chodí, alebo či si ešte stále väčšiu časť vašich presunov hovie v kočiariku, ako dlho v ňom vydrží obsedieť, aký má režim…Je toho nespočetne veľa, veď sami viete čomu všetkému sa počas dňa musíte časovo prispôsobiť. Preto verím, že si z nasledujúcich množstva možností vyberiete to vaše NAAAJ:

 

1. Hlavná ulica Košice

Ak sa do Košíc chystáte na výlet rozhodne si nenechajte ujsť Hlavnú ulicu. Tá svojim návštevníkom ponúka parádnu „kočíkovú dráhu“ v podobe príjemnej prechádzky, kedy máte možnosť vidieť, navštíviť tie najkrajšie dominanty Košíc. Medzi ne patrí Dóm sv. Alžbety, ako najväčší kostol na Slovensku a najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe! Z jej najvyššej veže, na ktorú je možné si vyšlapať uvidíte celé mesto ako na dlani. Otváracie hodiny, či info o možnosti využiť sprievodcovské služby v rámci kostolov nájdete —> TU!

 

Okrem toho sú pre Hlavnú ulicu typické aj iné známe pamiatky: Súsošie Immaculata, Urbanova veža, Štátne divadlo Košice, Kaplnka sv. Michala, ale aj množstvo krásne zrekonštruovaných historických budov. Na Hlavnej ulici nájdete tri parky s fontánami, s krásne upravenými záhonmi a trávnikom, ktoré sú ako stvorené na príjemný oddych, či posedenie s bábom. Jednoznačne najkrajší je ten pred Urbanovou vežou aj s našou veľkou pýchou spievajúcou fontánou a zvonkohrou.

Ak máte chuť spoznať zaujímavé zákutia Košíc, ktoré sú opradené tajomstvami a rôznymi zaujímavosťami, odporúčame zapojiť sa do Potuliek mestom Košice. Tie sa konajú každý prvý víkend v mesiaci, kedy vás sprievodcovia aj s výkladom v rámci príjemnej prechádzky prevedú po nevšedných častiach mesta. Vždy sa koná na nejakú inú, vopred vyhlásenú tému. Viac o najbližších nájdete —> TU!

Ak vás už prechádzka na pešo omrzí, alebo máte doma malého „vláčikofila“ 🙂 na Hlavnej ulici od minulého roka premáva retro vláčik – Cassovia Express, ktorý vás po Hlavnej ulici povozí aj s výkladom. Na výber ponúka 3 trasy, premáva utorok – piatok a deti do 7 rokov ho majú ZADARMO! Viac o časoch a okruhoch nájdete —> TU!

 

2. Múzeá/divadlo/kino nie sú na zahodenie

Okrem toho Hlavná ulica ponúka aj množstvo histórie o našom meste v rámci múzeí. Technické múzeum nájdete priamo na Hlavnej s množstvom lákadiel pre malých vedátorov. Jeho súčasťou sú banské priestory v podzemí, najstaršie planetárium na Slovensku, či Vedecko-technické centrum pre deti a mládež, ale aj iné. Východoslovenské múzeum zase vo svojich útrobách skrýva vzácny košický zlatý poklad. Aktuálne aj výstavu o svete pavúkov a škorpiónov. Ceny a viac info o vstupoch nájdete —> TU!

!NEZABUDNITE! všetky múzeá, gelérie, hrady, zámky…na Slovensku sú v pondelky ZATVORENÉ!

Aaale v každú prvú nedeľu v mesiaci sú všade vstupy ZADARMO!!!

Okrem Štátneho divadla, v Košiciach nájdete aj bábkové divadlo pre najmeších, ktoré sa nachádza na Tajovského ulici. Jeho aktuálny program nájdete —> TU!

Samozrejmosťou sú aj kiná. Tie s aktuálnym programom nájdete v rámci obchodných domov Optima – Cinemax a Galéria – Ster Century Cinemas. Okrem nich ešte stále funguje kino Úsmev za bývalým Tescom v meste a počas letných mesiacov funguje kino v amfiteátri 🙂

 

3. Kasárne Kulturpark

Kasárne Kulturpark nájdete neďaleko Hlavnej ulice. Sú to obrovské budovy starých kasární, ktoré boli zrekonštruované. Niektoré sú v súčasnosti premenené na byty, ale väčšina z nich tvorí kultúrnu zónu obklopujúcu pekné zelené priestranstvo. Počas roka sa tu koná viacero podujatí, koncertov, módnych prehliadok, polievkový festival a iné. Ako stálicu tu však nájdete Knižnicu pre mládež mesta Košice, ktorá je jedinou špeciálnou knižnicou na Slovensku orientovanou na prácu s deťmi a mládežou! Jej krásne priestory sú ako stvorené pre deti, všade sú pohodené tuli vaky, množstvo stolčekov na kreslenie, PC kútik, pričom pravidelne sa tu konajú rôzne detské akcie (čítanie rozprávok, súťaže kreslenia…).

Súčasťou týchto priestorov je aj Steelpark – 3 podlažia vedy, techniky, pokusov, labákov a zaujímavostí zo sveta fyziky na jednom mieste. Ponúka program pre materské, základné a stredné školy, čiže na svoje si tu príde naozaj každý. Viac o ňom, ako aj o vstupoch nájdete —> TU!

 

Tieto vskutku moderné budovy sú doplnené aj o menšie stavby v tvare kociek, ktoré majú svoje špecifické názvy, sú celé presklené a v každej je niečo iné. Napríklad v jednej s názvom Papa je kaviareň, kde z tajných zdrojov vieme, že sem veľmi radi chodia mamičky s deťmi (hneď za ňou je aj detské ihrisko). V inej zase nájdete Fashion dielničky pre najmenších, ktorí si tu každý deň po 17tej môžu niečo vytvoriť.

 

4. Detská železnica

Detská železnička patrí medzi veľmi obľúbené košické atrakcie. Má 5,5km a svoju trať brázdi už od roku 1955. V rámci nej vás povozí parný vláčik Katka z čermeľského údolia až na rekreačné stredisko Alpinka. Premáva od piatka 6. apríla do nedele 28. októbra a v rámci Mikulášskej jazdy tiež 8.12.2018. Na nástupišti nájdete množstvo stánkov so suvenírmi, aj občerstvenie. Cesta trvá cca pol hoďku a deti do 3 rokov ju majú ZADARMO! Podrobný cestovný poriadok nájdete —>TU!

 

5. Rekreačné stredisko Alpinka

Detská železnička vás dovedie priamo do rekreačného strediska Alpinka, kde je skutočne raj pre deti. Nájdete tu množstvo detských atrakcií ako paintball, detské aj športové ihriská, náučné chodníky pre najmenších o lese, viete si tu zahrať golf, alebo dať niečo dobré pod zub v reštaurácii Alpinka, či v okolitých bufetoch. Okrem toho sa tu dá aj opekať, či turistikovať po krásnom okolí.

Veľkým lákadlom je aj opičia dráha – Tarzánia, lanový park s množstvom prekážok v korunách stromov. Aktuálne funguje iba počas víkendov, ale od júna už bude otvorená denne. Viac o nej nájdete —> TU!

 

To ale stále nie je všetko a tento krásny areál v lone prírody ukrýva aj ďalší zábavno-zážitkový areál Údolie manitou, ako stvorený pre rodiny s deťmi. Už na prvý pohľad je jasné, že sa jedná o indiánsku dedinku s pravými indiánskymi stanmi a množstvom aktívnej zábavy. Viete si tu dokonca vypožičať kostým, pomaľovať sa ako indián, strieľať z luku, vytvoriť si svoj vlastný indiánsky lapač snov, opekať nejakú dobrotu, či zažiť noc v stane. Deti do 2 rokov majú vstup ZADARMO! Ostatné info nájdete —> TU! 

 

6. Zoologická záhrada a DINOPark

Košická zoologická záhrada je najväčšia na Slovensku a nájdete ju v mestkej časti Kavečany (jazdí sem aj autobus č. 29). Okrem mnooožstva zvieratiek, z ktorých sú asi najväčšími košickými hviezdami tučniaky, tu nájdete aj množstvo detského vyžitia, preliezky, hojdálky, či bufety nielen s občerstvením, ale aj hračkami. Okrem toho cesty areálu lemujú náučné chodníky, interaktívne prvky pre deti, automaty na dobroty pre zvieratká, sem tam prebehne krásny páv, či iná hydina 🙂 (inak ešte nikdy som nevidela dikobraza, lebo stále je schovaný:D). Momentálne je ZOO otvorená denne od 9:00- 19:00 hod. a deti do 2 rokov majú vstup ZADARMO! Zároveň tu v priebehu roka možno zažiť množstvo podujatí pre deti, adoptovať si zvieratko, stráviť noc v ZOO, stať sa na jedeň deň ošetrovateľom, či si trúfnuť na offroad „safari“ po ZOO. Viac o týchto atrakciách nájdete —> TU!

 

Súčasťou ZOO je aj DinoPark, ktorý vás pomyselne prenesie do dôb dinosaurov a iných príšeriek. Týchto tu možno zažiť v životných veľkostiach aj s patričnými zvukovými prejavmi. Samozrejmosťou sú detské a paleontologické ihrisko, unikátne 3D Kino zdarma, občerstvenie v DinoGrile a mnoho iného. Jednoducho skvelá zábava pre celú rodinu na celý deň. Deti do 2 rokov majú vstup ZADARMO! Ostatné dôležité info nájdete —> TU!

Takmer som zabudla, že na tomto mieste nájdete aj bobovú dráhu. Jej celková dĺžka je 800m, vychutnáte si na nej 3 tunely, 9 extrémnych zákrut a je to vôbec prvá bobová dráha na Slovensku. Priamo v jej areáli nájdete aj detské ihrisko, či prístrešky na opekačku. Deti do 6 rokov (v sprievode dospelého) majú vstup ZADARMO! Viac o nej nájdete —> TU!

 

7. Vyhliadková veža Košice

Na rovnakej trase ako ZOO a DINOPark máte aj Vyhliadkovú vežu, ktorá vznikla na mieste starej drevenej Rákociho rozhľadni (jazdí sem autobus č. 29). Nachádza sa na kopci Hradová a nájdete ju po kratučkej prechádzke lesom keď vystúpite z autobusu, či auta na parkovisku. Veža má cca 21 metrov, tvorí ju oceľová konštrukcia. V prípade nepriaznivého počasia je zatvorená. Možno na nej zažiť aj miernu dávku adrenalínu, keďže je na nej cítiť aj mierne kolísanie. Ak je však pekné počasie je z nej vidieť široko-ďaleko, dokonca z nej možno jednoducho identifikovať objekty na Hlavnej ulici. Momentálne je otvorená denne (okrem pondelka) v čase od 10:00 – 18:00 hod., cez víkendy do 19tej. Deti do 120cm tu majú vstup ZADARMO!

 

Hneď vedľa nej nájdete aj zbytky Košického hradu. Jeho okolie je naozaj veľmi pekne udržiavané, nachádza sa tu aj amfiteatér, detské ihrisko, infocentrum a toalety. Aj tu sa dajú opekať kadejaké dobroty.

 

8. Botanická záhrada

Botanická záhrada nám skutočne prirástla k srdcu. Pamätám sa keď sme tu chodievali povinne v rámci výletov zo základnej školy. Odvtedy som tu veru nebola. Dá sa tu však stráviť príjemný deň najmä vonku, kde okrem krásnej prírody nájdete aj mini ZOO s domácimi zvieratkami, ktorým sa detičky veľmi tešia. Ak ste však dušou botanik viete omrknúť rozsiahle skleníky s rôznymi aj tropickými a vzácnymi rastlinami. Aktuálne je už spustená naša najobľúbenejšia výstava motýľov. Náš samostaný článok o botanickej záhrade nájdete —> TU!

 

9. Nákupné centrá

Všetky mamky mi určite dajú za pravdu, že sem tam si je fajn aj niečo pekné dopriať. Preto ak sa rozhodnete navštíviť nejaké nákupné centrum určite v rámci prechádzky po Hlavnej ulici zájdite do Auparku. Na najvyššom poschodí tu nájdete množstvo atrakcií pre deti. Naposledy sme objavili aj vonkajšie ihrisko na streche, kde si mamky vedia vyložiť nohy na pohodených lehátkach. Aj v Optime, či v Galérii nájdete množstvo detských preliezok či zábaviek pre deti, len tak pohodené v rámci obchodného centra ZADARMO!

 

10. Detské kaviarne

V Košiciach sa nachádza viacero kaviarní, ktoré sa pýšia názvom detské, napríklad Detičkovo, či Daddy’s cafe. Za nás jednoznačne odporúčame TOP detský priestor Naše Bistro. Napísali sme o ňom aj samostatný článok, keďže sme boli skutočne príjemne očarení. Táto milá kaviareň sa neustále posúva vpred, ponúka rôzne dobroty a dokonca si v nej viete dať najlepšie sushi v meste Maiko sushi. Momentálne dobudovala vonkajšiu terasku s posedením, deským ihriskom, pieskoviskom,  trampolínou a grilom. Náš samostatný článok nájdete —> TU!

Po celej Hlavnej ulici však nájdete množstvo letných terasiek, výborných cukrární, ale nič nenahradí suchý zmrzlinový kornútok z tradičnej cukrárne AIDA. Pimpi odporúča všetkými desiatimi 🙂

 

11. Reštaurácie s detským kútikom

Za veľkú nevýhodu bohužiaľ pokladám to, že v rámci Hlavnej ulice nenájdete reštauráciu s detským kútikom 🙁 Áno momentálne otvorili Pogo Urban Cafe (hneď vedľa Urbanovej veže) kde je krásny detský kútik, ale je to v podstate iba kaviareň kde sa viete naraňajkovať a dať si niečo pod zub v rámci každodenného menu (aspoň niečo). Ostatné reštiky sme spísali v našom samostatnom článku a nájdete —> TU!

Teraz v lete dávame big like za vonkajšie ihriská najmä reštauráciám Iron club a Rokoko.

 

12. Kúpaliská v meste

Pravdu povediac my sme nejak tým mestským kúpaliskám zatiaľ neprišli na chuť. V minulosti sme ich navštívili všetky, ale vždy niečo pokulhávalo – raz to bola strašne studená vody, inokedy služby. Aj napriek nášmu subjektívnemu názoru si v lete v Košiciach viete dopriať aj osvieženia v podobe kúpalísk:

  • Mestská plaváreň – tú nájdete neďaleko stanice v rámci mestského parku. Je tu aj detský bazén s atrakciami.
  • Triton – toto kúpalisko nájdete v mestskej časti Juh. Aj tu je detský bazén s nízkou vodou, zároveň veľkým lákadlom sú vysoké tobogány (tento rok ZATVORENÉ!).
  • Ryba Anička – kúpalisko sa nachádza v rekreačnej zóne Anička vedľa rieky Hornád, s detským bazénom a ihriskami na plážový volejbal. Zároveň s reštauráciou Ryba a jej rybacími špecialitami.
  • Červená hviezda – nachádza sa hneď vedľa hlavnej stanice. Toto kúpalisko dlhodobo chátralo, no v roku 2016 sa ho podarilo opäť otvoriť. Je v skutku krásne, dokonca patrí medzi národné kultúrne pamiatky a vodní pólisti tu majú svoj tréningový raj.

 

13. Zeleň v Košiciach

Košice sú síce druhé najväčšie mesto a ako iné mestá je tvorené panelákovou, betónovou džungľou. Aj napriek tomu tu nájdete množstvo oáz pokoja a zelených fliačikov, parkov, či inej zelene, kde si viete s bábom dopriať príjemnú prechádzku, pri ktorej úplne zabudnete, že sa nachádzate v meste 🙂 Naše najobľúbenejšie sú Mestský park s jazierkom, kačičkami a fontánou, tiež park v Barci, či Anička kde si viete načapovať zdravú vodu Gajdovku. Viac o týchto našich obľúbených miestach sa dočítaš v samostatnom článku: nájdete —> TU!

 

NO nieje toho málo, čomu sa však veľmi tešíme. Nuda teda nehrozí, už si len výlet poriadne naplánovať, aby ste toho stihli čo najviac. Tak čo kedy sa vídíme v našich krásnych Košiciach???

Váš Pimpi