Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/2/c/2cce92f4-fc84-4874-96b7-5e8e31cd770c/babodosveta.sk/web/wp-content/themes/bridge/functions.php on line 1979
pimpi-bábodosveta-kam s deťmi-bábätko-bábo-cestovanie-slovensko-krásna príroda-národný park-slovenský kras-zádiel-zádielska tiesňava-chata-dolina-turistika-kočík-motýle-bufet-túra-hrad

ZÁDIEL s kočiarom? Čožeee?!

Zádiel obchádzame takmer každý víkend. Už sme ho navštívili veľakrát, no v trojici to bola naša premiéra. Pre mňa je to miesto, ktoré najviac vystihuje Slovenský kras. Môžete tu sledovať množstvo krasových javov, svahy zvažujúce sa do tiesňavy kde žblnká potôčik, vychutnávať si nedotknutú prírodu a tí zdatnejší aj nádherné výhľady a scenériu. No a vraj tu aj istý veľmi známy detektív naháňal démona z tiesňavy 🙂

 

Zaujímavosti na úvod

Možno si spomínate, že nedávno sme na malú chvíľu boli dedinčania, keď sme týždeň varovali zvieratká u babky a dedka na Gemeri. Odtiaľ je Zádiel len na skok. Preto sme sa jedno nedeľné popoludnie vybrali zdolať Zádielsku tiesňavu. Nájdete ju na hlavnom južnom ťahu Košice – Rožňavu a uvidíte ju už z hlavnej cesty. Nachádza sa v Národnom Parku Slovenský kras. Mimochodom vedeli ste že Zádielska dolina je najhlbšou tiesňavou na Slovensku? My teda nie.

Okrem unikátnej fauny a flóry, tu môžete sledovať krasové škrapy, závrty, potokom Blatnica vymodelované útvary, či nádherné scenérie a výhľady, ktoré ponúka turistika po hrebeni tiesňavy. Okrem toho nielen Rio de Janeiro má svoju Cukrovú homoľu, ale aj Zádiel, v podobe zo zeme vyrastajúceho kužeľovitého útvaru, ktorý je obľúbeným a vyhľadávaným miestom horolezcov. Zároveň sa v tejto oblasti nachádza až 120 jaskýň, ktoré však nie sú sprístupnené verejnosti tak ako iné známe jaskyne.

 

Čo potrebujete vedieť keď sa chystáte s bábom?

Do Zádielskej tiesňavy sa viete dostať viacerými spôsobmi a podľa náročnosti ju možno rozdeliť nasledovne:

1. Kočíková turistika (to sme my): Už som sa určite niekde zmienila, že nie sme obľubovatelia turistiky. Zádiel si však viete dopriať aj keď ste takí ako my v rámci príjemnej, trošička „fitnes prechádzky“. V tomto prípade vám odporúčam prechádzku z parkoviska pred tiesňavou (kde zaplatíte parkovné 1,5€) až po Zádielsku chatu (viď mapa – červená trasa).

Táto trasa má cca 3,3 km, vedie stále rovno (nemáte sa kde stratiť) a lemuje ju náučný chodník, ktorý informuje o Zádielskej tiesňave. Hneď na začiatku vás privíta asfaltová cestička, lúčny porast s množstvom motýľov 🙂 Postupne je však terén náročnejší, pretože niekdajšia asfaltka je podmytá vodou, rozpukaná, na niektorých miestach úplne rozpadnutá. Chodník lemuje potôčik Blatnica, ktorý prechádza z jednej strany na druhú. Ak však veľmi chcete určite túto trasu zmáknete aj s kočiarom. Ideálne športovým, alebo s nafukovacími kolesami.

 

My sme to tentokrát nezvládli. Náš akčný malý cestovateľ sa rozhodol, že sa mu v kočiari sedieť nechce a ako najväčšiu zábavu pokladal beh dole brehom, čo nám až také vtipné neprišlo. Neviem to presne identifikovať, možno veľký prílev čerstvého vzduchu 🙂 Tak sme sa presne v polovici otočili a pobrali sa spokojne domov.

Ak sa však dostanete po náučnú tabuľu č. 4, ktorá informuje o faune (zvieratká) v danej oblasti, pokračujte rovno a dostanete sa k Zádielskej chate, ktorá ponúka občerstvenie a je otvorená denne od 10:00 – 17:00 hod..

Ďalšou možnosťou ako sa sem dostať je z obce Bôrka, to však odporúčam iba ak cestujete od Rožňavy. Inak by ste si dali strašnú obchádzku. V tomto prípade do tiesňavy prídete z opačnej strany, teda z vrchu.

 

2. Turistika s nosičom (toto my teda nie sme): ak ste však naozajstní turistikoví borci a trúfate si na to aj s bábom, viete si tu dopriať pravú turistiku. Celý náučný chodník totiž vedie nielen Zádielskou tiesňavou, ale aj po jej hrebeni a celkovo má 9km. Tu však odporúčam použiť iba a len turistický nosič! V tomto prípade pri náučnej tabuli č. 4 o faune odbočíte doprava, cez mostík, hore na hrebeň (viď mapa – modrá trasa). Cesta najprv vedie po lese, no hneď na to sa tu striedajú planiny a iba pomedzi kamene vyšlapané chodníčky.

 

Pravdou je, že práve zhora sa vám na Zádiel a okolie naskytne ten NAJ výhľad. Výhodou je, že táto trasa tvorí uzavretý okruh, čiže na jej konci sa dostanete späť na začiatok odkiaľ ste prišli. Veľkým lákadlom je aj juhovýchodné odbočenie z trasy, pri ktorom sa viete dostať až na Turniansky hrad. To už však s bábom rozhodne neodporúčam, terén je náročný. Nevýhodou je aj to, že sa nemáte ako dostať späť k vášmu vozidlu.

 

Občerstvenie

Nezabudnite, že sa nachádzate v Národnom parku, teda v najvyššom možnom stupni ochrany prírody. Preto nech vás ani nenapadne zakladať tu oheň!!!

Ak vás prepadne hlad, máte možnosť občerstviť sa buď hneď na začiatku v bufete. Ten ponúka vyprážaný syr, karfiol, rezeň, zapiekanku, hranolky, hamburger a zemiakové placky. Alebo vydržíte až po Zádielsku chatu, ktorá tiež ponúka rôzne formy občerstvenia. Čo si posledne pamätám mali napríklad gulášovú polievku a keksíky za vysokohorské prirážky 🙂

 

Posolstvo a info všetkým turistom

  • Zádiel je veľmi obľúbeným miestom, preto tu najmä teraz v lete stretnete skutočne kopec ľudí. Ako správni turisti sa nezabudnite pozdraviť 🙂
  • keďže tiesňava je orientovaná sever, juh, ak ste všímaví turisti budete cítiť striedanie teplých a chladnejších prúdov. Prispôsobte tomu aj svoje oblečenie!
  • tiesňava je iná v každom ročnom období. Teraz je krásna zelená, no napríklad na jeseň v nej viete lepšie pozorovať geomorfologické útvary, napríklad Cukrovú homoľu (momentálne ju zdola veľmi neuvidíte).
  • nájdete tu roztrúsené aj altánky na príjemné posedenie, spolu so smetnými košmi. Buďte preto zodpovední turisti a myslite na svoje deti, aby aj oni o X rokov ešte zažili tiesňavu aká je dnes.
  • ak sa vyberiete na hrebeň dávajte na seba pozor a nežeňte sa za každú cenu za peknou fotku! Vždy je najdôležitejší zážitok.
  • opäť a vždy platí pravidlo, že vy viete najlepšie zhodnotiť svoje sily, možnosti i vaše bábo.
  • podľa Pimpiho sa najlepšie turistikuje s vyloženými labkami 🙂 Váš Pimpi