Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/2/c/2cce92f4-fc84-4874-96b7-5e8e31cd770c/babodosveta.sk/web/wp-content/themes/bridge/functions.php on line 1979

TOSKÁNSKO ala Pimpi

Ako si Toskánsko predstavujete vy? Pimpi sníval o zelených pláňach, nekonečných viniciach, sem tam schovaná stredoveká usadlosť, cestičky lemované píniami, olivové háje a ono vám to tak skutočne vyzerá. Nie nadarmo mnohí túto časť Talianska považujú za tú najkrajšiu. Spája sa v nej nielen jedinečné historické a kultúrne dedičstvo, ale aj nenapodobiteľne krásna krajina.

Zopár faktov na úvod

Toskánsko je veľmi známy región v strede Talianska, ktorý je považovaný za kolísku renesancie. Preto ak ste milovník umenia v podobe architektúry, sochárstva, či maliarstva určite si tu prídete na svoje. V tejto oblasti sa totiž skloňujú tie najznámejšie mená ako: Da Vinci, Botticelli, či Michelangelo. Možno viac ako umelci túto oblasť preslávilo víno (najznámejšie Chianti, Morellino di Scansano a Brunello di Montalcino), ktorému sa vďaka klimatickým podmienkam výborne darí a je aj patrične chránené 120-timi prírodnými rezerváciami. Medzi najznámejšie centrá tejto oblasti patria Florencia, Pisa, Lucca, Maremma, Crete Senesi, Siena a Pimpi z nich navštívil hádam dve najznámejšie.

Ak sa sem chystáte, hlavne s bábom je veľmi dôležité v akom ročnom období. Hlavná turistická sezóna tu frčí približne od mája do septembra, kedy ako v iných európskych metropolách tie najzaujímavejšie oblasti a pamiatky „praskajú vo švíkoch“. Preto ak je to čo i len trošku možné vyberte si neskorú jeseň a prispôsobte tomu aj svoj program.

Pre väčšinu našincov je Toskánsko dostupné autom, ak si cestu naplánujete aj s väčšími či menšími prestávkami (vy najlepšie poznáte svoje bábo, ako zvláda cesty). Nám sa už dávnejšie osvedčila cesta autom, hlavne v noci, kedy Pimpi prespí celú cestu. Ďalšou výhodou je možnosť vziať si všetko čo uznáte za vhodné (v duchu hesla veď auto to odnesie) a tiež nezávislosť na iných dopravných prostriedkoch, čím môžete poznávať a vidieť skutočne čo len chcete. Oblasť je, ale veľmi dobre dostupná aj letecky.

1. Zastávka Lago di Garda

Po cca 800km si dal Pimpi svoju prvú väčšiu prestávku a rozhodol sa deň stráviť pri jazere Lago di Garda. Veľmi známa zastávka, snáď každého výletníka smerujúceho do Talianska. Je to jazero vytvorené ľadovcom, ktorého stopy sa ešte dnes veľmi výrazne zachovali. Leží v severnom Taliansku medzi Alpami a Pádskou nížinou. Pozdĺž neho nájdete množstvo krásnych historických miest, Pimpi zakotvil v Malcesine. Je tu stredomorské podnebie a preto tu aj takto na jeseň nájdete kúpajúcich a opaľujúcich sa dovolenkárov, či miestnych. Všade okolo cyprusy, oleandre, cédre, olivovníky, nekonečné vinice.

Malcesine je známe ako olivová riviéra a prístavné mestečko, z ktorého dýcha pokoj, preto si tu určite doprajte zastávku, nechajte sa zlákať úzkymi talianskymi uličkami, dobrým vínkom, ľahkými talianskymi dobrotami a hlavne prechádzkou. Ideálne prostredie pre kočíky a prechádzku, ktorá ponúka nádhernú scenériu, milión cyklotrás a krásne prostredie. Táto oblasť je skutočne kúzelná aj preto, že vôbec nemáte pocit, že ste pri jazere, ale kľudne by ste uverili, že sa pred vami rozprestiera more a v severnej časti dokonca severské fjordy, jednoducho všehochuť 🙂 Vanie tu teplý vetrík známy ako ora, ktorý vytvára ideálne podmienky pre jachting, či surfovanie. Je to tiež obľúbené miesto vášnivých cyklistov, horolezcov, oddýchnete si tu aj v známych kúpeľoch a iba odtiaľto vás vyvezie lanovke na blízky kopec Monte Baldo (1 752 m.n.m.) odkiaľ vás výhľad doslova odrovná.

Pimpi pre vás zistil:

Lanovka: sezóna je v čase od marca do novembra , lístok si zakúpite aj online TU a stojí 22€/osoba, senior nad 65 rokov/15€, deti do 14 rokov/10€, mini bambini ZADARMO!

Požičanie bicykla: 2 hodiny/ 15€, 1 deň/15-25€,(podľa toho či chcete mestský, alebo horský bike), týždeň 99€ (čím dlhšia doba, tým nižšia cena za požičanie)

 2. Zastávka FLORENCIA

Po približne ďalších 300km dorazil Pimpi do jedného z hlavných cieľov jeho cesty, do mesta géniov, milovníkov umenia, renesancie, kultúry, dobrého jedla, ale jednoznačne aj množstva turistov, do Florencie. Keď to zvládol Pimpi zvládnete to aj vy. Rozhodujúcim faktorom je čas, ktorého si na toto mesto vyhraďte kooopec, alebo si ho aspoň rozumne podeľte. Dominanty Florencie sa však nedajú ani prehliadnuť, ani vynechať. Keď ste však s bábom určite sa nalaďte pohodovo, radšej si doprajte prechádzky (opäť však platí, že vy to svoje poznáte najlepšie) kde môžete aspoň z vonka vidieť všetky krásy, ktoré toto mesto ponúka. Dalo by sa podeliť na viacero menších námestí, ktoré však úplne v pohode zvládnete navštíviť pešo, keďže sú koncentrované neďaleko seba. Musíte vidieť:

Basilica di Santa Maria del Fiore – štvrtý najväčší chrám SVETA!!! a jediný postavený z červených tehál. Jej kupola je neoddeliteľnou súčasťou a tiež nezameniteľným znakom Florencie. Určite si pamätáte, že sa ňou preháňal aj Robert Langdon v diele Dana Browna Inferno 🙂

 

Baptistérium najstaršia stavba Florencie je zasvätená sv. Jánovi Krstiteľovi. Predpokladá sa, že sa jedná o rímske dielo z 5. storočia. Jeden z najvýznamnejších Florenťanov Dante Alighieri ho nazval „Il bel San Giovanni“. Veľmi známe sú jedny z troch dverí tejto budovy, ktoré na 10 tabuliach zobrazujú biblické výjavy. Michelangelo túto 27 ročnú prácu autora nazval bránou hodnou raja.

 

Palazzo Vecchio– symbol moci, kde v arkádach uvidíte znaky rodov a obcí, ktorých život bol spätý s Florenciou. Na tunajšom námestí si nenechajte ujsť kópiu sochy Dávida od Michelangela.

 

Most Ponte Vecchio – najstarší, zároveň najznámejší most, ktorý bol za vlády Mediciovcov vyhradený zlatníkom. Predtým tu sídlili hlavne mäsiari, ktorí spôsobovali neznesiteľný zápach a bodrel, preto boli z tohto miesta vykázaní. Vedie cez neho aj tajná chodba.

 

Múzeum Uffizi – palác Uffizi mal byť pôvodne sídlo úradov. Nachádza sa na brehu rieky Arno a za vytvorenie „svätostánku umenia“ vďačí rodu Mediciovcov, ktorí všetko zahájili svojou zberateľskou aktivitou. Nájdete tu 45 sál plných bohatstva nielen Talianov, ale celého sveta, diela Botticelliho, Leonarda da Vinciho, Raffaela, Michelangela a mnohých ďalších.

 

Santa Groche – kostol sv. Kríža založený františkánskym rádom je miesto posledného odpočinku množstva významných Florenťanov ako Michelangela, Galilea Galileiho, Machiavelliho či Rossiniho.

 

Pimpi pre vás zistil:

Basilica di Santa Maria del Fiore  ak sa chcete iba zastaviť a obzrieť si baziliku zvnútra vstup je VOĽNÝ! Ak sa ale predsa len chcete dozvedieť niečo viac bude Vás to stáť 15€/osoba ak si zakúpite Duomo PASS, ktorý zahŕňa prehliadku baptistéria, kupoly, zvonice, múzea aj krypty, kúpite TU. Keďže sa tu denne premelie neskutočne veľa turistov, radšej si ho zakúpte skôr, návštevu kupoly si je dokonca nutné rezervovať na konkrétny čas!

Palazzo Vecchio  vstupné 10€/osoba, študenti 8€ (18-25 rokov), ak máte menej než 18 rokov vstupné je ZADARMO! Lístok kúpiš TU.  

Múzeum u Fizzi: vstupné 8€/osoba, študenti 4€, ak máte menej než 18 a viac ako 65 rokov vstupné je ZADARMO! Lístky kúpite TU.

Santa Groche: vstupné 8€/osoba, študenti 4€ (11-17rokov), ak máte menej než 11 rokov vstupné je ZADARMO! Lístky kúpite TU.

 

!!!POZOR!!!

Ak si extra šporovlivý (veď ktorý cestovateľ by nebol, aby ostalo na ďalšie zážitky 🙂) naplánuj si svoj výlet na prvý víkend v mesiaci. Od roku 2014 je tu totiž každú prvú NEDEĽU v mesiaci vstup do múzeí VOĽNÝ!!!

Ak si absolútny „múzeofil“ dá sa tu zakúpiť aj veľmi výhodný PASS na ich návštevu, o tom ale Pimpi ani len neuvažoval.

 

3. Zastávka SIENA

V Siene mal Pimpi asi najkratšie zastavenie. Aj toto mestečko však patrí k skvostom s veľkým srdcom. Podľa legendy ho založili potomkovia Rema, preto kade tade uvidíte symboliku známej talianskej vlčice. Dominantu tvorí Piazza del Campo, námestia v tvare vejára, ktoré sa zvažuje smerom do stredu a dvakrát do roka sa tu konajú konské dostihy. Je to presne VŽDY 2. júla a 16. augusta. Ak chcete zažiť toto jedinečné predstavenie, tzv. Palio, boj o zástavu s vyobrazením Panny Márie, pripravte si cca od 150-200€ (aj viac podľa toho kde chytíte miesta) a zajednajte si ho poriadne vopred! Má tu bohatú tradíciu už od stredoveku a je každoročne vopred vypredané. Tieto preteky majú zvláštne pravidlá a môže sa ich zúčastniť iba obyvateľ Sieny, ktorý patrí do jednej zo 17 kontrád (časti na ktoré je mesto rozdelené). Patrí k tunajším najväčším atrakciám, kedy jazdci bez sediel brázdia uličky Sieny. Námestie zároveň patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Za povšimnutie však stojí aj katedrála Il Duomo di Siena so svojou nezameniteľnou pásikovou fasádou.

 

4. Zastávka San Gimiano

Posledné zastavenie si dal Pimpi v nádhernom stredovekom mestečku, ktoré bolo v minulosti známe pestovaním šafranu. Dnes je to hlavne zmrzlina. Prezývajú ho aj miestny Manhattan, kvôli množstvu vežičiek, ktoré mali v minulosti obranný charakter. Za hradby mestečka sa síce dostanete autom cez bránu sv. Jána (porta San Giovanni), ale iba na chvíľu auto musí byť odparkované vonku. Na námestí Piazza della Cisterna nájdete typické „zašité“ mini obchodíky s miestnym vínkom, cestovinami, všade visiacimi šunkami, krásnymi obrazmi, či jedinečnou keramikou. Asi najhoršie čo tu môžete urobiť je pustiť tu ženu samú 😀

 

Čo sa vám však môže stať, ak sa tu prebudíte v sobotu ráno prekvapí vás inak prázdne námestie, zapratané miestnym trhom, ktorý akoby zázrakom v poobedných hodinách opäť zmizne. Určite tiež vybehnite na vežu Palazzo Comunale a práve tu si vychutnajte všade naokolo dokonalé TOSKÁNSKO!!! (ZADARMO!)

Ubytovanie

Ťažko zhrnúť slovami aké je to tu úžasné a jedinečné. Schválne v tomto blogu nerozoberáme ubytovanie, nakoľko si ho viete zajednať podľa vlastného uváženia i možností. Vedzte však, že tu nájdete nocľah od cca 30€/noc/2 osoby a budete naozaj blízko centra, kde všetky pamiatky zvládnete v rámci prechádzky, preto nevynaložíte ďalšie € na inú dopravu.

 

Stravovanie

Mnohé ubytovacie zariadenia ponúkajú aj raňajky, ak je to však možné doprajte si pravé talianske cappuccino s croissantom mňam. Bol by priam hriech neochutnať pravé talianske dobroty a samozrejme vínko 🙂 Vystravovať sa samozrejme tiež dá aj za prijateľné ceny, platí pravidlo čím ďalej od centra a pamiatok, tým lacnejšie. Hľadajte najmä ristorante a hostince, ktoré si neúčtujú bežnú prirážku za obsluhu (10-15%) kde si dáte jedlo za cca 20€.  Ak ste absolútni jedálenskí hulváti 😀 úplne v pohode tu nájdete aj Mc Donald´s s tradičnými cenami 😀 Určite si dajte do nosa gelato (zmrzlinu), opäť s pravidlom čím ďalej tým lacnejšie, cca 1,5-2€ za kopček.

 

Toskánsko s deťmi

Aj keď sa môže zdať, že toto nie je práve najvhodnejšie miesto pre deti, možno skutočne nie je. Ale keď si doprajete príjemné prechádzky a medzitým trochu histórie a obdivovanie pamiatok z vonku, v pohode to zvládnete. V prípade nepriaznivého počasia navštívte niektoré z múzeí, mnohé majú špeciálne programy pre najmenších. Ak by však šiel Pimpi do Toskánska ešte raz určite by uprednostnil toskánsky vidiek a jeho romantické zákutia pred turistami vyhľadávanými a prepchatými miestami.

 

Ak by mal Pimpi túto oblasť zhrnúť jedným slovom (odhliadnuc od Florencie) bol by to POKOJ. Preto keď vám niekto povie, že na Vianoce by chcel pokoj, pošlite ho kade ľahšie do Toskánska 🙂