Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/2/c/2cce92f4-fc84-4874-96b7-5e8e31cd770c/babodosveta.sk/web/wp-content/themes/bridge/functions.php on line 1979
pimpi-bábo-cestovanie-lomnický štít-vysoké tatry

TATRY ako na dlani? Pimpi vyskúšal lanovky, ktoré sľubujú zážitky

Aj keď nie sme žiadni „Tatranci“ a myslím, že veru nie sme aj skalní turisti, Lomnický štít sme si zamilovali na prvý pohľad. Aj keď sme sa sem dostali úplnou náhodou, neplánovane.

Raz v sobotu nám dali starí rodičia „voľno“ a do opateri si požičali nášho malého cestovateľa. Jasné museli sme to využiť a preto sme bez váhania zdrhli na jednu noc do Tatier, do Tatranskej Lomnice. V nedeľu po odubytovaní nás ešte prepadla myšlienka, čo tak zájsť na Lomnický štít. Obloha bez mráčika, štít sa nad Lomnicou krásne vynímal, tak reku poďme!

 

Smer Lomnický štít

Ako praví „ľudia dnešnej doby“ sme čekli lístky online cez mobilné telefóny, no samozrejme bolo vypredané. Kto by to bol povedal, že bude niečo voľné len tak z minúty na minútu. Tak sme si povedali, že sa aspoň zájdeme prejsť a situáciu skontrolujeme osobne. A veru lístky mali! Z cien sa nám síce zatočila hlava, aj oči, ale raz za život si človek musí dopriať aj Lomničák.

 

GOPASS karta a lístky na lanovku

Ešte pred tým nám tatko ako správny zľavový maniak na recepcii ubytovacieho zariadenia vybavil GOPASS kartu. Klasicky vyplnením osobných údajov, tak ako keď si zaobstaráte akúkoľvek inú kartu s vernostným programom. S ňou si v zľave kúpiš aj lístok na Lomničák a aj iné všakovaké dobroty kade tade po Tatrách, Nízkych aj Vysokých. Bližšie info nájdeš —> TU.

 

Lístky kúpiš —> online TU v cene (alebo osobne pri okienku pod lanovkou v Tatranskej Lomnici):

Z Lomnice sa na Skalnaté pleso dostaneš 4 sedačkovou kabínkovou lanovkou, alebo aj pešo v rámci výletu (v zime neodporúčame).

 • Tatranská Lomnica (903 m n. m.) —> Skalnaté pleso (1 772 m n. m.) —> 22€

Následne na Skalnatom plese prestúpiš na 15 miestnu visutú kabínkovú lanovku, v ktorej si chvíľku postojíš 🙂

 • Skalnaté pleso —> Lomnický štít (2 634 m n.m.) —> 27€

 

Ako ušetriť a kde kúpiť lístky? + dobre vedieť INFOŠKY:
 • GOPASS kartu nikdy nezabudni doma (použiješ ju ako lístok, získaš zľavu a nezbieraš ďalšie body)!
 • Ak kúpiš lístky vopred aspoň 3 dni ušetríš aj 6€/osoba
 • Ak kúpiš lístky cez internet nezabudni byť aspoň 1 hodinu pred odchodom lanovky na mieste
 • Deti do 6 rokov majú lanovku zadarmo!!! Dolná hranica veku detí síce nie určená, ale my odporúčame mať aspoň 1-2 roky (v nosiči by to zvládli aj menší, sú to zatvorená kabínky)
 • Cesta trvá približne do 30 minút
 • Na vlastnej koži zažijete prevýšenie 868m
 • Lanovka na Lomnický štít funguje iba v čase 10:00 – 13:00 hod.
 • Na Lomničáku môžeš byť iba 50 minút tak si ich poriadne vychutnaj!
 • POZOR na počasie, veľmi rýchlo sa mení, vždy si ho vopred skontroluj —> TU (my sme ráno mali nádherné slnečné počasie, kým sme sa vytrepali hore, dobehol nás veľký mrak)
 • Okrem počasia si vždy čekni aj to, či lanovka v daný deň frčí (pravý panel obrazovky —> TU)
 • Nezabudni si teplé oblečenie!!! (všetko sa síce dá kúpiť napríklad v obchodoch popri čakaní na lanovku, ale neviem či máš chuť vysoliť za šál 40€)
 • Vedeli ste ŽE??? Lanovka bola svojho času v 30. rokoch 20. storočia svetový unikát a držiteľka viacerých rekordov, na jej projektovaní sa podieľal aj známy slovenský architekt Dušan Jurkovič.

 

Čo sa tu dá vlastne robiť?
 • Skalnaté pleso: prvá medzizastávka smerom na Lomnický štít je ako stvorené pre deti. Nájdete tu detské ihrisko s drevenými zvieratkami – Svištia krajinka, ktoré je však v tomto čase pod snehom. Rovnako tak ako Skalnaté pleso, okolo ktorého je možné si dopriať mini prechádzku. Ak by vás už oziabali nôžky zájdite sa zahriať do Kamzíkova, kde sa detičky ZADARMO vyšantia vo svete šmýkaliek, loptičiek a iných hier (len aby potom chceli ísť ďalej :)).


Lomnický štít: ak vyjde počasie poriadne si užite nádherný výhľad na našu pýchu, Tatry. Pri troške šťastia zazriete aj kamzíka. Určite prekonajte strach a dožičte si mini adrenalín na vysunutom mostíku. Odmenou vám bude nezabudnuteľný zážitok. A potom šupho do Deda, reštaurácie s vysokohorskou prirážkou. Skutočne krásnou, zážitkovou, kde si rozhodne uchmatnite miesto pri okne (ceny sú rovnako tatranské ako všade v našich veľhorách). Ak máte zvyšných 500€ viete tu stráviť aj noc v apartmáne (samozrejme aj so stravou).

 

Aj Starý Smokovec má svoj slávny vŕšok

Ak sa Vám náhodou nepodarí dostať na Lomnický štít vždy majte v zálohe aj plán B. Napríklad návštevu neďalekého Starého Smokovca, kde môžete tiež vyskúšať trošičku inú lanovku. Tá vás zavedie na Hrebienok, ktorý sa aktuálne oplatí vidieť. Každoročne tu majstri ľadu vytvoria neopakovateľný Tatranský ľadový dóm! Nám sa tam zatiaľ nepodarilo dostať, nakoľko aj na takom mieste môžete naraziť na zápchy a rady nedočkavých turistov. Preto sme to zatiaľ s naším bábom vzdali a poprosili sme o nejakú peknú foto Vás 🙂

 

Tento rok je ľadový dóm štylizovaný do témy Rodina a inšpiroval sa bazilikou v Barcelone – Sagrada Familia od veľmi známeho architekta Antonia Gaudího.  Je otvorený od decembra do apríla, v čase od 09:00 – 18:30 hod. a vstup je ZADARMO! Sem tam sa vám môže stať, že ho na chvíľu uzavrú, keď sa nahrnie strašne veľa ľudí a hrozí narušenie jeho vnútornej teploty ľudským teplom.

 

Lístky kúpiš —> online TU v cene (alebo osobne pri okienku pod lanovkou v Starom Smokovci):

Zo Starého Smokovca sa na Hrebienok dostaneš  pozemnou lanovkou, alebo aj pešo v rámci výletu (či so sánkami).

 • Starý Smokovec (1025 m n. m.) —> Hrebienok (1 272 m n. m.) —> 8€

 

Ako ušetriť a kde kúpiť lístky? + dobre vedieť INFOŠKY:
 • Rovnako platí GOPASS kartu nikdy nezabudni doma (použiješ ju ako lístok, získaš zľavu a nezbieraš ďalšie body)!
 • Ak kúpiš lístky vopred aspoň 3 dni ušetríš aj 2€/osoba (POZOR! rozdiel je aj v tom či ideš pondelok – štvrtok, alebo piatok – nedeľa)
 • AKTUÁLNA TOP zľava na lístok za 5€ — > nájdeš TU!!!
 • Ak kúpiš lístky cez internet nezabudni byť aspoň 1 hodinu pred odchodom lanovky na mieste
 • Deti do 6 rokov majú lanovku zadarmo!!! Dolná hranica veku detí nie určená, kľudne to dáte aj s kočiarikom
 • Cesta trvá približne do 5 minút
 • Lanovka funguje v čase 08:30 – 16:30 hod. (aktuálny čas v zimnej sezóne)
 • Nezabudni si teplé oblečenie!!!
 • Vedeli ste ŽE??? Pozemná lanovka je jediná svojho druhu na Slovensku!

 

Prajeme Vám množstvo nezabudnuteľných tatranských zážitkov!!!

Pimpi a jeho družina 🙂