Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/2/c/2cce92f4-fc84-4874-96b7-5e8e31cd770c/babodosveta.sk/web/wp-content/themes/bridge/functions.php on line 1979
pimpi-bábo-bábätko-blog-tipy-cestovateľský blog-cestovanie s bábätko-cestujem s bábom-mama bloger-rožňava-košický kraj-baby friendly-nákupy-kultúra-moje mesto-košický kraj-TIK-jedlo-koláče

ROŽŇAVA a „baby friendly“ námestie

Poznáte Rožňavu? Keď sa nad tým zamyslím, je to také „moje mesto“ číslo 2. Síce bývame v Košiciach, ale takmer každý víkend sme na Gemeri u babky a dedka. No a vtedy zvykneme zájsť aj do Rožňavy. Vždy keď si spomeniem na Rožňavu napadne ma veta, ktorú mi raz veľmi dávno povedala jedna veľmi známa Rožňavčanka: „Rožňava je také kúzelné mesto, takmer nikto tu nemá robotu, ale všetci sú spokojní.“ Bohužiaľ tento kraj patrí ekonomicky naozaj medzi tie chudobnejšie, to mu však nijak neuberá na tom, že je krásny, že ukrýva mnohé vzácne kultúrne poklady a milých a pohostinných ľudí. Pretože vo všeobecnosti čím majú ľudia menej, tým sú viac ľudskí.

 

Spoznaj trošku Rožňavu

Celá história mesta je úzko spätá s baníctvom a ťažbou vzácnych kovov ako zlata, striebra, ale aj medi a železnej rudy. Aj názov mesta je odvodený od výnosnej bane: Rosnoubana (Rozsnyóbánya, Rosenau). Okrem toho je Rožňava veľmi známa svojim jedinečným námestím štvorcového pôdorysu, ktoré je najväčšie svojho druhu na Slovensku! Práve tzv. Námestie baníkov vás pomyselne prenesie do čias stredoveku, pretože je obklopené krásnymi meštiackymi domami, kostolíkmi a jeho stred tvorí renesančná strážna veža. Pred ňou stojí socha Františky Andrássyovej, patrónky všetkých chudobných, ktorá spolu s manželom Rožňavu a okolie výrazne finančne podporovali. Na vežu si možno aj vyšlapať a vychutnať výhľad na celé okolie (vstupné: dospelí 2€, deti od 6 do 15 rokov 1€).  Lístok si zakúpite v radnici, kde nájdete aj Turistickú informačnú kanceláriu (otvorená Po – Pia: 8:00 – 18:00 hod., So: 10:00- 17:00 hod. a Ne: 13:00 – 17:00 hod.).

 

Okrem je tu množstvo iných zaujímavých budov ako: biskupský palác, kláštor vincentiek, budova bývalej banskej komory, evanjelický kostol, gotický katedrálny kostol Nanebovzatia Panny Márie zo 14. storočia a iné.

 

Rožňava s deťmi

Práve rožňavské námestie je nielen historický, ale aj detský unikát. Neviem ako vy, ale ja teda nepoznám žiadne iné námestie, ktoré by bolo takto „baby friendly.“ V jeho strede okrem veže nájdete aj na zemi nakreslenú hru človeče nehnevaj sa a viete si ju zahrať s veľkými drevenými figúrkami. Tiež je tu nakreslený skákací panák a veľmi milá, farebná mapa Gemera s najvýznamnejšími pamiatkami. Tá vás presvedčí o tom, že sa naozaj nachádzate v samom srdci Gemera. Viete sa na ňu pozrieť aj z hora, keď sa vyštveráte na ozrutiu lavičku, ktorá je hneď vedľa nej. Okrem toho tu k enviro výchove donúti smetný kôš v podobe medvedíka 🙂 Za toto big like!

 

Ďalej si na námestí viete zahrať streetball, alebo sa pohojdať na dvoch erárnych hojdačkách. Nám sa veľmi páči aj parčík hneď vedľa veže, keďže je tam strašne veľa holubov, je ťažké sa odtiaľ pohnúť ďalej.

 

Na takomto námestí si viete kľudne s vyloženými nôžkami dopriať zmrzlinu, či koláč, kým vaše dieťa skúša všetko možné na hranie (pokiaľ si nevšimne, že máte zmrzku samozrejme :D). Odporúčame zájsť buď na zmrzlinu pod vežou, alebo do cukrárne Piroška, ktorá ponúka aj terasku s výhľadom na toto ihrisko.

Ak sa postavíte pred vežu tak že budete mať sochu Františky za chrbtom, pustíte sa do uličky, ktorú máte pred sebou, narazíte na obchod s detským oblečením Detský raj. Ak by ste mali cestu odporúčam, skvelé a kvalitné veci, super ceny a ešte aj kútik na maľovanie pre deti, čiže možno sa podarí niečo kúpiť (my sme tu zohnali klobúk s UV ochranou, ktorý nosíme celé leto).

 

V rámci návštevy mrkni aj…

  • ak vás prepadne hlad zájdite do reštaurácie na námestí Čierny orol. Nájdete ju v krásnom meštiackom dome z 15. storočia, má bezbariérový prístup a detské ihrisko. Okrem toho tu podávajú výbornú „rožňavskú špecialitu“ mňam.
  • rozhodne nevynechajte výhodné nákupy. Nájdete tu množstvo obchodíkov, aj štýlu čing-čong, niektoré však ponúkajú tovar ako 90% pomerne známych eshopov. Takto v pohode nakúpite bez poštovného!
  • za návštevu určite stojí aj Banícke múzeum. Ukrýva totiž obrovský unikát, tretí najstarší parný cestný valec na svete, ale aj iné vzácne banícke zbierky.
  • pravidelne sa tu konajú aj rôzne podujatia, koncerty, či trhy. Najbližšie 13 – 15. septrembra – Dni mesta a rožňavský jarmok 🙂 Vidíme sa?

 

Určite sa sem niekedy zatúlajte! Krásne zážitky Vám praje,

 

Váš Pimpi