Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/2/c/2cce92f4-fc84-4874-96b7-5e8e31cd770c/babodosveta.sk/web/wp-content/themes/bridge/functions.php on line 1979
pimpi-bábo-bábätko-cestovanie-cestovateľský blog-mama na cestách-cestovanie s bábätkom-malta-gozo-comino-maltský rytieri-kam s deťmi na malte-lunapark-marsaxlokk-ramla beach-mellieha-popeye village-marsalform-fuzzu-farebné loďky-rybolov

Oddychová MALTA

Náš výlet na Malte sa niesol výlučne v znamení oddychu. Žiadne pamiatky, žiadna história, pretlak informácií, len vyložené nôžky, dobroty a sladké ničnerobenie. Vlastne nám ani nič iné neostávalo…keďže sa nám nepodarilo zapožičať auto, museli sme výrazne ubrať z tempa a byť vďační za to, čo sa podarilo stihnúť. Preto aj v článku nájdete len pekné miesta, pláže a tipy na oddych.

 

Gzira, St. Julian, Sliema

Naše prvé kroky po príchode do krajiny maltských rytierov, na Maltu viedli do mestečka Gzira, na severovýchod ostrova. Hoci sa zdá, že túto oblasť tvorí jedno veľké mesto, nie je to pravda. Zástavba je už tak hustá, že si to človek ani nevšimne. Bývali sme na rozmedzí Gzira, St. Julian a Sliema. Z okna sme mali výhľad priamo na veľký prístav, v pozadí s ostrovom Manoel, kde nájdete pevnosť Manoel Fort, známu zo seriálu Hry o tróny. Výhodou je, že ju viete navštíviť aj pešo, keďže ostrov je spojený s pevninou. Na ostrove sa tiež nachádza Manoel Lunapark, ktorý v lete sľubuje množstvo zábavy.

 

V tejto oblasti nájdete kopec reštaurácií, kaviarní, obchodíkov, ale aj nákupné centrá priamo na hlavnej promenáde, ktorá lemuje prístav. Na nej nájdete aj množstvo obchodov so suvenírmi, bary v podobe citróna, rýchle občerstvenia, či množstvo ponúk s fakultatívnymi výletmi od výmyslu sveta.

 

Rovnako tak sa tu dá aj okúpať. Pláže však tvoria strmé skaly zvažujúce sa do mora. Prístup nie je absolútne vhodný pre deti, keďže do vody vedú kovové rebríky a voda je hneď hlboká. Rovnaké pláže nájdete aj v St. Julian Bay, na opačnej strane.

Za veľkú výhodu tejto oblasti pokladám hlavnú autobusovú stanicu v oblasti Sliema, odkiaľ sa dostanete skutočne všade.

 

Ostrov Comino

Malta nie je samostatný ostrov, ale tvoria ho celkovo 3 ostrovy. Comino je jedným z nich a ako jediný je neobývaný. Sú tu asi 3 ubytovacie zariadenia a trvalý pobyt tu majú asi 4 ľudia. A presne takto panensky, neobývane tento ostrov aj vyzerá. Je nádherný a ak sa sem chystáte určite si dajte aj zastávku v asi najkrajšej zátoke akú som kedy videla Blue Lagoon.

 

Nájdete tu nádhernú priezračnú, tyrkysovo modrú vodu, divokú prírodu, do vody sa zvažujúce skaly, ale aj viacero jaskýň. Ideálne miesto na romantické a zážitkové kúpanie, hneď keď si odmyslím tie masy turistov, ktoré tu denne vozia. Trošku mi toho prišlo ľúto, nakoľko taký vplyv masového turizmu som na vlastné oči ešte nevidela :/

Nájdete tu plné vybavenie pre návštevníkov v podobe WC, občerstvenia, suvenírov a asi najviac ananásov na meter štvorcový na celom svete, keďže tu ponúkajú nápoje podávané priamo z tohto ovocia.

 

Ostrov Gozo

Mne sa ostrov Gozo páčil oveľa viac ako samotná Malta. Už na prvý pohľad sa výrazne odlišoval architektúrou od Malty. Sem tam síce uvidíte farebný balkónik ako na Malte, ale väčšinou tu prevládajú mini pevnôstky. Mne tunajšie domy pripomínali rytierske domčeky, obohnané balustrádamy z typicky žltého vápenca (mimochodom jediná tunajšia surovina).

Bývali sme v malom zálive a rybárskom mestečku Marsalform. Nájdete tu úplný pokoj, ticho, množstvo rybárov, divoké skalnaté pláže, nádherné prírodné úkazy. Ale aj viacero obchodíkov, suveníry v podobe hand made tradičnej maltskej čipky. Dokonca som tu na ako jednom z mála miest zahliadla detské ihrisko 🙂

 

Odtiaľ viedli naše cesty na známu piesočnatú pláž Ramla Beach. Je opradená bájnym príbehom, pretože nad ňou sa nachádza jaskyňa, kde podľa Homérovej báje nymfa Kalypsó držala v zajatí Oddysea. Pláž má výnimočnú farbu, ktorá mi pripomínala horčiču. Pomerne dosť tu fúkalo a aj vlny priali skôr surferom ako plavcom. Napriek tomu paráda, pláž označená modrou vlajkou s vybavením ako bufety, občerstvenie, toalety, jednoducho všetko potrebné. Odtiaľ sme sa vrátili späť na Maltu pomocou trajekta z prístavu Mgarr.

 

Mellieha Bay

Z prístavu Cirkewwa sme sa opäť autobusom presunuli do oblasti Mellieha Bay. Ďalšia piesočnatá pláž na ostrove. Toto miesto by som nazvala ideálnym pre deti! Plytká voda, piesok, výborný a pozvoľný vstup do mora. Čo ma ale trošku odradilo bola tabuľa s výstrahou pred medúzami a návodom čo robiť keď vás nejaká konkrétna uštipne. V tomto prípade určite sledujte radar medúz. Našťastie v tejto oblasti sa zrejme poväčšinou nenachádzajú.

 

Veľmi blízko sa nachádza aj Popeye Village, dedinka Pepka námorníka. Ostali tu kulisy z natáčania filmu a stali sa jednou z najvyhľadávanejších zábavných atrakcií Malty. Nájdete tu múzeum, kino, zábavný park pre deti, ale aj možnosť okúpať sa, či pozrieť pevninu z loďky.

 

Marsaxlokk

Našou poslednou zastávkou pred odchodom domov bola rybárska dedinka Marsaxlokk. Vraj jedno z najfotogenickejších miest na Malte. Snáď každý chce na vlastné oči vidieť ako z rozprávky farebné loďky, známe ako luzzu. Vpredu majú oči Osirisa, ktorý má chrániť rybárov na mori. V čase našej návštevy tu bolo pomerne mŕtvo, aj keď už bol pomaly obed, v okolí prístavu sa ešte len rozkladali stánkari so suvernírmi. Každú nedeľu tu však ožíva rybí trh. Na konci prístavu nájdete aj mini piesočnatú pláž. Tá mi však príde veľmi blízko k prístavu, preto by som sa radšej nekúpala, aj keď zopár ľudí tu bolo.

 

Naše odporúčania a tipy:

  • ostrov je pomerne malý, na šírku má iba 14km a nadĺžku 27km, preto ho viete ľahko prebrázdiť požičaným autom
  • nám sa osvedčila aj verejná doprava viac info nájdeš —> TU!
  • ak sem prídete s deťmi hľadajte piesočnaté pláže. Okrem vyššie spomínaných nájdete ich —> TU!
  • pozor na medúzy, ešteže tu majú RADAR!
  • ako ďalšie atrakcie pre deti odporúčam navštíviť Malta National Aquarium. Musí to byť skvelý zážitok, okrem podmorského sveta aj areál s detským ihriskom.
  • zábavný park Splash & Fun Water Park, vyzerá to tam úžasne!

 

Krásne maltské zážitky Vám praje,

 

Váš Pimpi