Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/2/c/2cce92f4-fc84-4874-96b7-5e8e31cd770c/babodosveta.sk/web/wp-content/themes/bridge/functions.php on line 1979

MISKOLC-Tapolca: celoročné kúpanie a nielen to!

Uplynulý víkend sme zahájili kúpaliskovú sezónu v neďalekom Miškolci. Za dobrú hodinku, cca 80 km od Košíc totiž nájdete unikátne jaskynné kúpele, kde sa viete okúpať či je teplo a či zima. Nám počasie skutočne prialo, bolo úžasne teplo, tak sme si urobili malý nácvik na letnú dovolenku. A poviem vám bude to riadna makačka 😀

 

Trošička histórie na úvod

Unikátne jaskynné kúpele v Miškolci sú známe už od 16. storočia a sú unikátom celej Európy! Vzduch v týchto krásnych jaskynných priestoroch má mimoriadne priaznivé účinky na dýchacie cesty. Zázračná je však aj voda obsahujúca jód, vápnik a bróm, ktorá je doslova svetovým unikátom, nakoľko dosahuje teplotu 20 – 28 stupňov čo je v krasových útvaroch veľmi ojedinelé. Rovnako tak sa voda odporúča pri chorobách nervového systému, pri neurotických ťažkostiach spojených s funkciou srdca, pri vysokom krvnom tlaku a neurotických žalúdočných problémoch a pri vyčerpaní (čiže vhodné pre každú MAMU :)).

 

Naše kúpaliskovo-jaskynné zážitky

Na naše pomery sme boli na kúpalisku pomerne skoro. Už o 10:30 hod. sme stepovali pred bránami, kde už stáli rady kúpaniachtivých ľudí. Zaparkovali sme vedľa kúpaliska pri hoteli Kity, kde nám ponúkli strážené parkovanie za 7€/celý deň. Nakoľko sme nemali zmenené forinty využili sme túto možnosť. Parkovné si viete kúpiť aj na verejnom parkovisku, samozrejme iba za forinty v automate.

 

Plán bol jasný, najprv si napratať brušká (predsa obed sa už blížil). Preto sme si hneď dali dva lángoše a malý Pimpi svoj nabalený príkrm, ktorý nám ochotne v stánku zohriali. Až potom sme sa vybrali ďalej. V rámci nádherného vstupu, predsiene kúpaliska nájdete skrinky na cennosti, kde si viete uskladniť peňaženky, či mobily za 100 HUF. Tu nastal problém, keďže nášmu malému cestovateľovi sa skrinky natoľko páčili, že sme ho museli doslova násilím prezliecť do svojej kúpacej plienky priamo pred nimi 😀 Inak ak si čokoľvek kúpacie zabudnete, nájdete tu obchod so všetkým potrebným.

Normálni ľudia sa však vedia prezliecť na poschodí, kde nájdete prezliekáreň, WC, sprchy, aj skrinky, ktoré fungujú na náramok, ktorý dostanete pri vstupe. Ak však máte so sebou kočík budete musieť prekonať množstvo schodov. My sme následne všetko nahádzali na kočiar, ktorý sme dotlačili až k bazénu a išli sme na vec.

 

Jaskynné priestory sú skutočná krása. Voda je celkom príjemná, malého sme naložili do kolesa a išli všetko prebádať. Po jaskyni viete brázdiť mnohými cestičkami vo vode, ktorá siaha do pása, výjsť na súš, prejsť do ďalších priestorov, alebo si užívať trysky, ktoré vyvierajú priamo zo stien. Určite navštívte hviezdnu jaskyňu, kde je tma, iba svetlá menia farbu miestnosti, na strope svietia hviezdičky a je tu neskutočná ozvena. Jednoducho mega romantika!

 

Dlho sme v bazéne nevydržali nakoľko sme malého nemohli nechať rozmočiť. Ak ste tam náhodou boli, tak áno to sme boli my čo ho holého naháňali po vonku a prezliekali na trávniku 😀

Vo vnútri nájdete viacero bazénov:

 • 2 termálne bazény (33-35°C)
 • Rímsky bazén (32 °C)
 • Bazén „Hviezda“ (32 °C)
 • bazén „Stará jaskyňa“ (29-30 °C)
 • Kúpeľná hala (29-30 °C)

 

 

Z týchto priestorov viete prejsť priamo von. Tu nájdete opäť množstvo vyžitia:

 • 3 detské bazény
 • zážitkový bazén „Jazerné kúpalisko“
 • plavecký a mušlový bazén

 

Okrem toho tu nájdete aj lehátka a miesta na prezlečenie. Zároveň aj fínske sauny, infrasauny, solárium, či masážne procedúry. Celý priestor je dokonca prispôsobený pre imobilných hostí!

 

Otváracie hodiny a ceny

Kúpalisko je otvorené denne 9:00 -20:00 hod. Nájdete tu dva stánky s občerstvením. Jeden s lángošmi v cene cca 500-600 HUF podľa toho s čím. Druhý s hot dogom (590 HUF), hamburgerom (990 HUF), hranolkami (490 HUF). Všetko (POZOR okrem drinku Mojito, ktorý kúpite od 349 HUF) viete zaplatiť kartou! Zahliadli sme tu aj bar, ktorý je priamo nad hladinou jazera a ponúka iba nápoje, ale ten bol ešte zatvorený.

 

Vstupné na kúpalisko:

 • dospelí: 3800 HUF (cca 12€)
 • študenti: 2850 HUF (cca 9€)
 • 4 hodinový lístok: 2300 HUF (cca 7€ tento sme si prezieravo kúpili aj my)
 • deti do 4 rokov ZADARMO!

 

Za bránami kúpaliska nájdete malý zázrak pre deti

Keď sme sa konečne dali dokopy vyrazili sme pomaly preč. No hneď za bránami kúpaliska (odbočte doprava) sme našli skutočnú krásu. Parádny park s jazierkom a množstvom kačičiek, labutí a to sa veru nášmu hrdinovi ciest páči. Tak sme si tu dopriali príjemnú prechádzku. Viete si tu požičať loďku aj vodný bicykel. Mňa najviac uchvátil automat na „kačacie snacky“ ktoré kúpite za 100 HUF. Super nápad, škoda, že u nás také nieje.

 

Na druhej strane jazieka sa rozprestiera ešte väčšie prekvapenie. Tri detské ihriská odstupňované podľa veku, samozrejme aj pre detičky nášho veku. Tu sme malého Pimpiho vypustili, vyzeral veľmi spokojne a dostatočne sa vybláznil, aby následne celú cestu domov prespal. Nájdete tu aj Kalandparkopičiu dráhu v korunách stromov (pre väčšie deti), množstvo stánkov s občerstvením, suvenírmi, alebo si tu viete požičať štvorkolku a prebrázdiť ňou celý, mimochodom veľmi pekný a udržiavaný park.

 

Klobúk dole naozaj, darmo Maďari vždy vedeli ako na to a svoje geotermálne poklady vedia dokonale využiť.

 

Váš Pimpi