Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/2/c/2cce92f4-fc84-4874-96b7-5e8e31cd770c/babodosveta.sk/web/wp-content/themes/bridge/functions.php on line 1979
pimpi-cestovanie-bábo-bábätko-liptov-sojka-malatiny-lúčky-príroda-kúpanie-liptovksý ján-villa victoria-vodopád-mincovníčkovo-zážitky-rodina-lángoš

Liptovský Ján, brána do Liptova

Nemôžem si pomôcť, ale práve dedinka Liptovský Ján vo mne najviac evokuje Liptov, alebo to čo si pod Liptovom predstavujem. Krásnu prírodu, zvieratká, pastviny, zemianske kúrie, z podzemia vyvierajúce bystriny, potôčiky. Asi nie nadarmo na konci tejto krásnej dedinky nájdete naozajstnú bránu do Liptovskej doliny. Boli sme tu už viackrát a určite nie naposledy.

 

Naše naaaj v obci Liptovský Ján

Odkedy sme v Liptovskom Jáne objavili zariadenie Villa Victoria, naše prvé kroky vedú vždy práve sem. Nájdete tu skvelú reštauráciu, ubytovanie za príjemné ceny a aj krásne udržiavaný dvor s detským vyžitím. Cez víkend nás síce upozornili, že ešte nemajú sezónu, ale bez problémov nám spravili kávu a nechali pobehať po dvore. SUPER, ďakujeme, zároveň chválime, to sa vám veru nie všade prihodí. Na dvore nájdete množstvo mňamiek pre deti – preliezky, hojdačky, šmykľavky, trampolínu a ešte aj zvieratká, či možnosť zajazdiť si na koníkoch. Super, veď kde inde by už dnešné deti na živo videli pravú domácu kurku, kačku, či zajačika.

 

Jánske atrakcie s deťmi

Tentokrát sme sa hneď po kávičke rozbehli navštíviť to čo sme posledne nestihli, MINI Slovensko v Jánskej doline. Je to areál slovenských kultúrnych pamiatok v podobe 18 modelov a tiež železnice s chodiacimi vláčikmi. Veľmi milý oplotený priestor, kde sme malého šibala pokojne vypustili, aby si pobehal. Golfový kočiar sme odstavili priamo pod Strečnom, nakoľko sa s ním v rámci vysypaného štrku pohybovalo veľmi zle. Nájdete tu naozaj tie NAJ mini skvosty ako Bojnický zámok, hrad Strečno, či veľký drevený Betlehem. My sme si tu našli aj naše milované Košice – Urbanova veža a kaplnka sv. Michala. Dúfam, že raz tam bude aj dóm sv. Alžbety (miesto ako sme si všimli mu nechali nachystané).

 

Otvorené tu majú denne od 9:00 – 17:00 hod. (od 26.3. 2018). Vstupné:

  • deti do 6 rokov ZADARMO!
  • dospelí 5 €
  • zľavnené vstupné 3 €

 

A videli ste už „potôčikový“ detský kútik? Že nie? Stačí ak po prehliadke areála prebehnete cez cestu (cez prechod samozrejme) a dáte si nejakú dobrotu v bufete Krielo. Okrem mnohých lákadiel v podobe suvenírov, tu nájdete aj super detské ihrisko hneď vedľa, aj v rámci žblnkotajúceho potôčika. Nám sa veľmi páčilo, trošku menej už rodičom nohy mokré po kolená, ale je tu fakt krásne. Páčili sa nám veľmi aj chatky hneď cez potok, kde je možné sa aj ubytovať. Hm vedela by som si predstaviť.

 

Trošička z „jánskej histórie“ a zaujímavosti

Ak sa vyberiete spoznávať obec, určite nevynechajte kostolík sv. Jána Krstiteľa zo 14. storočia s cibuľovitou strechou. Okolo neho sú dodnes murované hradby, asi na vtedajšie ochranné účely. Dočítali sme sa o ňom, že slúžil aj ako úradovňa rodu Szentiványiovcov, o čom svedčí aj epitaf s erbom, ktorý je tu umiestnený. Historicky hodnotný a zachovalý je pôvodný a naozaj krásny organ. Nie sme žiadni historici, ale dovolím si tvrdiť, že v tejto čarovnej obci je asi najviac kaštieľov a kúrií široko ďaleko, možno i najviac na Slovensku, napočítali sme ich desiatky. Raz darmo tí zemepáni vedeli kde sa dobre žije a som predvedčený, že ich tiež očarila príroda a jedinečnosť Liptova.

 

Hneď pod kostolíkom nájdete Mincovníčkovo, kde sa v podzemných priestoroch skrýva jedinečná múzejná banícka expozícia. Tu sa dozviete príbeh „života mince“ od prvotného dolovania rudy, cez spracovanie až po razenie, ktoré si tu môžete vyskúšať. Celé vybavenie bane aj kováčskej vyhne je originálne, používalo sa v minulosti a je funkčné aj dnes. My sme síce v podzemí neboli, ale zaujalo nás výnimočné vnútorné vybavenie a tiež príbeh o bájnej podzemnej ríši Aghartha. Je prudko motivačná, pretože v rámci vymedzených miest – Permoníkovo v hoteli Permon, Netopierkovo v Stanišovskej jaskyni, sv. Barborka v Medvedej štôlni v Žiarskej doline a ich návštevy získate pečiatky, zároveň spoznáte takmer celý Liptov a môžete tak získať aj originálnu mincu…dobre to tu majú vymyslené.

 

Kúpanie v Liptovskom Jáne

Pri našom túlaní sme narazili na termálny prameň „KAĎA“. Je to parádne prírodné wellness, má okolo 20 stupňov a dokázané blahodárne účinky na pohybové ústrojenstvo, kožné či ženské problémy. Odporúča sa v ňom rochniť max. 20 minút a nebojte, tie vám odráta budík, ktorý je v nej umiestnený. Všade to tu bublinkuje a vajcovito páchne, sú tu prezliekárne, aj WC, priľahlý menší bazénik spojený s Kaďou, pekné udržiavané okolie a to všetko ZADARMO!!! Jedinou podmienkou je obrniť sa trpezlivosťou, keďže je to asi najvyťaženejší wellness na Slovensku a stoja naňho rady. Pri odchode si nezabudnite načapovať z daľšieho miestneho, veľmi chutného prameňa Teplica.

Aktuálne: niekde sme sa už však dočítali, že aj tu to už bude spoplatnené, tak verme, že snáď iba nejako symbolicky!

 

Naše liptovské tipy:

 Ak sa tu rozhodnete stráviť viac dní a výletiť po okolí ako my, určite si zabezpečte Liptov region card, ktorá ponúka množstvo zliav a ktorú nám ponúkli hneď po príchode na recepcii. Viac o zľavách nájdeš —> TU!
 Vždy majte v batohu tajné zásoby dobrôt pre prípad hladu, tiež majte v kešeni vždy aj plavky, okúpať sa tu dá na každom rohu a tiež prázdnu fľaštičku na načapovanie minerálnej dobroty
 S deťmi sa vyberte aj za dobrodružstvom a navštívte Stanišovskú jaskyňu. Vstupy sú denne každú hodinu od 10:00 – 16:00 hod. Vstupné: dospelí – 6 €, dôchodcovia a deti – 3,50 €. Neboli sme, ale dostali ako odporúčanie od vás čitateľov.

Váš Pimpi