23 mar KARANTÉNA: Ako to zvládnuť s deťmi…a nezblázniť sa!
Neviem ako vy, ale my sme tento týždeň začali náš už celkovo štvrtý týždeň domácej karantény. Najprv bol chorý Pimpi, následne ja a potom nám už zavreli prácu…Nechcem vás vôbec strašiť, ale podľa mňa sme len na začiatku a najlepšie čo môžme všetci urobiť je, že sa s danou situáciou zmierime, vyrovnáme, či akokoľvek vysporiadame. A samozrejme Vám/nám prajem hlavne, aby sme boli zdraví!
Poviem Vám pravdu, že aj mne chvíľu trvalo kým si to tá moja hlava poriadne utriedila. Dokonca si myslím, že s touto situáciou ešte stále nie som úplne vysporiadaná. Je to naozaj ťažké a zároveň zvláštne prísť o všetkú TÚ samozrejmosť, ktorú sme v živote mali. O možnosť vidieť rodičov, zájsť si do obchodu, do práce, nehovoriac o cestovaní. Čo je ale pre mňa asi úplne najťažšie je vysvetliť tieto skutočnosti malému…prečo nemôžme zájsť k babke, prečo sa nemôže hrať s kamošmi na ulici, prečo nemôže ísť do škôlky…už som si aj poplakala keď si dnes doniesol svoje plavky…“lebo v lete pôjdeme k moru, tam ako minule kde jedol špagety a ako tam bolo super.“ Ja viem, že to momentálne vôbec nie je dôležité, ale prišlo mi tej nevinnej detskej dušičky ľúto, lebo tomu nerozumie. Ale stále si vravím, že môže byť aj horšie a keď sa máme stať hrdinami len tým, že budeme kysnúť doma na gauči tak to snáď každý z nás vydrží! Len ostaňme zdraví! Možno z toho všetkého mnohí z nás vyviaznu s novými prioritami, názormi, novým vnímaním sveta, len ostaňme zdraví!
Minule som niekde čítala, že táto situácia sa dá do istej miery prirovnať k vojnovému stavu a ten sa jednoduchšie zvláda ak máte pevne stanovený režim. Niečo na tom rozhodne bude, určite to skúste, neopúšťajte sa a ak máte tiež stanovený home office, či karanténu, využite svoj deň absolútne naplno. No a keďže sme doma už pomerne dlho mám tu pre vás zopár tipov:
1..Buďte hraví, tolerantní, pokojní: toto si opakujem každý deň veľmi veľa krát. Keďže deti, hlavne tie menšie nie úplne rozumejú súčasnej situácii, dovoľte im doma možno viac než obvykle, nech sa veľa smejú, kričia, jašia a možno sa i na vás nalepí z tej nezištnej detskej radosti a optimizmu 🙂
2..Čítajte: čítajte veľa. Nielen že ešte stále tu máme marec mesiac knihy, ale čítanie pomáha zlepšovať slovnú zásobu, zbližuje a otvára nekonečné brány sveta fantázie, vlastných príbehov, kde dobro vždy zvíťazí nad zlom. Ak Vám dochádza inšpirácia, skúste super hru, ktorú na tento mesiac spracovali Mama Mia books for little Readers, ktorá Vám pomôže s výberom knižky na každý deň. Alebo si u nich zaobstarajte nejaké nové čítanie, ja už pokukujem o knižke o baciloch, ktorá deťom vysvetľuje prečo je dôležitá hygiena a čo to tie bacily vlastne sú.
3..Tvorte: tvoriť sa dá naozaj s kadečím, nemusíte mať doma nakúpené špeci sady. Verím, že kúsok papiera, lepidlo a farbičky má doma každý z nás. Je už len na vás kam až nechádte zájsť vlnu svojej fantázie.
4..Saďte: určite sa u každého povaľuje aspoň 1 nevyužitý črepník, či troška starej hliny. Ak nemáte nakúpené semienka, určite sa u každého nájde nejaké ovocie, či zeleninka, z ktorého nejaké semienka vydolujete. U nás už rastú paradajky, ktoré každý deň poctivo polievame a okukujeme. Ktovie, možno o pár ďalších dní v karanténe dostanú aj mená 😀
5..Spite veľa: konečne si doprajte aj oddych či spánok. Spite veľa, spite s deťmi, posilňujte tým imunitu. Samozrejme v tomto období nezabudnite na príjem vitamínov v podobe dobrôt z ovocia, či zeleniny, ale aj na pohyb.
6..Pozerajte rozprávky: doprajte sebe aj deťom rozprávky nielen v knižnej podobe, ale aj v TV. Ak si stanovíte maximálny čas strávený pred TV nevidím na tom nič zlé pozrieť si nejakú peknú kreslenú rozprávku. U nás momentálne frčí Rodinka úžasných a Hotel Transylvánia. Ja ich už viem naspamäť 🙂
7..Upratujte: hlavne v duchu pravidelnej dezinfekcie, ale aj v rámci jarnej prípravy šatníkov, či triedenia už malých vecí. Ja som sa k tomu ešte nedostala, ale už sa teším ako postupne odložím všetko z čoho Pimpi opäť vyrástol.
8..Varte/pečte: no a čo, že priberieme, hlavne že budeme zdraví. Nejdem Vám tu písať konkrétne recepty, pretože tie sú nájditeľné za pár chvíľ prostredníctvom internetu. Čo je ale dôležité zapojte aj tých najmenších. Bordel sa poprace, ale za tú radosť to stojí. Varte zdravo, jedzte zdravo!
9..Prechádzky: v čase karantény vás nejdem navádzať na prechádzky. Ak už si ale predsa len neviete pomôcť zájdite niekam, kde naozaj nikto nie je, kde nikoho nestretnete, aspoň na pár minút nasať slnečné lúče a novú energiu. Pretože kde nechodí slnko (vitamín D) tam chodí lekár. Nezabudnite na rúško a ak predsa len niekoho stretnete skúste sa od neho v rámci solidarity i zdravia držať čo najďalej! Detským ihriskám by som sa v tomto čase odporúčala vyhýbať, nikdy neviete kto ich užíval pred vami…
10..Šite rúška, maňušky, vyrobte dezinfekčné prostriedky: ak sa vám nepodarilo zohnať rúška ušite si ich sami. Improvizujte, použite čo dom dal. Rovnako tak si viete vyrobiť aj hračky, či dezinfekčné prostriedky. Stačí sa trošku pohrabať na internete. Takmer som zabudla, ak si rúško vyrobíte správajte sa k nemu zodpovedne, poriadne ho vyperte, alebo vyvarte a dôkladne vyžehlite! iba tak zamedzíte všetkej pliage, aby sa ho držala.
11..Pozerajte fotky: my si fotky, či už v telefóne, alebo tie tlačené pozeráme denne. Spomíname kde sme boli, čo sme tam robili, ako tam bolo fajne, alebo aké „katastrofy“ sme zažili.
12..Plánujte: plánujte už dnes čo budete robiť keď toto všetko skončí. Za kým ako prvým sa rozbehnete, čo ako prvé spravíte, kam pôjdete, čo si oblečiete do práce, čo si kúpite…čokoľvek čo PO tom budete chcieť, alebo je pre vás dôležité.
13..Múzeá online: mnohé svetové múzeá a galérie ponúkajú prehliadky online. Možno práve takto sa vám podarí navštíviť miesta, ktoré ste chceli vidieť už dávno. A možno práve takto bez tlačenice turistov to môže byť oveľa lepšie 🙂 Čo tak napríklad parížsky Louvre: https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne
14..Vyrobte si ozdoby: opäť použite všetko čo doma nájdete, aby ste si nachystali farebnú Veľkú noc, či darček pre babku a dedka, keď toto všetko skončí. My sme doma našli prázdne rámiky, tak si momentálne vyrábame obrázky na stenu. Ak vám dochádzajú nápady rozhodne sledujte stránku www.sikovnik.sk kde si každý nájde to svoje.
15..Nákupy online: karanténa-nekaranténa deti rastú rýchlo ako z vody a keď zistíte, že vám doma naozaj chýba niečo na oblečenie, snažte sa v tomto ťažkom čase svojim nákupom podporiť hlavne slovenské značky, či firmy, ktoré nás zákazníkov potrebujú. Priznám sa, že ich veľa nepoznám, ale určite sa za nimi v tomto čase obzriem, napríklad: mile, Little People, Japitex, Beee, Haloo, umpalumpa, zuppa, či topánky Ježko Bežko.
16..Hračky online: ak predsa len usúdite, že vám chýba nejaká hračka, vyberajte na stránke www.hravaskolka.sk, ktorá momentálne ponúka dopravu ZDARMA a my k tomu náš kód na zľavu 10%: PIMPI10. Ak ešte náhodou nepoznáte, určite vám odporúčam omaľovánky Hurá voda, ktoré viete používať donekonečna a nájdete ich TU —> omaľovánka Hurá voda
Ďalšie super hračky o ktorých sme vám aj písali v príspevkoch nájdete TU —> super zábava
17..Nájdite si čas len pre seba: ak už máte všetkého plné zuby, alebo vás prepadla ponorka, vôbec nemajte výčitky svedomia, veď nikto z nás sa s podobnou situáciou nikdy predtým nestretol. Možno pomôže keď si spravíte čas len a len pre seba. Dieťa odovzdajte (ak je to možné) ďalšiemu členovi domácnosti (nie mimo domácnosti) a doprajte si domáce wellness so svojou obľúbenou kozmetikou, napríklad od nás možno poznáte prírodné radosti od www.olival.sk, o ktorých sme vám aj písali —> nájdeš TU. Alebo siahnite po dobrej knihe, či si len tak poseďte so svojimi myšlienkami a tie negatívne zažeňte rýcho preč!
18..Nezabudnite na home office: ak máte nariadený home office rozhodne ho nepodceňujte a každý deň si vyčleňte čas len a len na prácu, aby sa vám nestalo, že sa vám veci nakopia, resp. návrat do pracovnej reality by mohol bolieť. Viem, že s deťmi je to ťažké, ale všetko sa dá, u nás ideálne keď všetci spia, čiže takmer stále po nociach.
19..Denník: ja som si začala písať denník. Jednak aby som vedela ako som sa cítila, čo sa dialo a tento druh písania pokladám aj za druh relaxu, ktorý mi v týchto chvíľach pomáha.
20..Hlavne BUĎME ZODPOVEDNÍ!!! Buďme zodpovední nielen k sebe a našim najbližším, ale voči všetkým ľuďom, hlavne starším. Dodržujme nariadenia vlády, asi neboli stanovené len tak pre nič za nič!
V týchto dňoch Vám prajem veľa energie, nielen tej životnej, ale aj pozitívnej, tiež pevné nervy, množstvo tvorivého elánu a najmä však pevné ZDRAVIE!
Váš Pimpi