Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/2/c/2cce92f4-fc84-4874-96b7-5e8e31cd770c/babodosveta.sk/web/wp-content/themes/bridge/functions.php on line 1979
pimpi-bábo-bábätko-cestovanie-izrael-jeruzalem-tel aviv-zážitky-židia-svätá zem-mŕtve more-ako ušetriť-rady-tipy-odporúčania

IZRAEL: 10 super tipov, aby vás nič neprekvapilo

Ak sa chystáte výletiť do Izraela, určite sa poponáhľajte. Pomaly, ale isto končí možnosť využitia nízkonákladovky Wizz Air, ktorá lieta priamo z Košíc do Tel Avivu za veľmi priaznivé ceny. Za dobré 3 hodinky viete byť pri mori, vychutnávať si slniečko, alebo historické skvosty Jeruzalema, ktoré sú svetovými unikátmi. Ako sa vraví múdry človek sa najlepšie učí na chýbách iných, preto sa poučte z tých našich.

 

Náš výlet bol opäť jeden unikát. Veľmi sme sa na neho informačne nenachystali, keďže sme zhruba vedeli čo chceme vidieť a spoliehali sme sa na to, že si jednoducho požičiame auto. Následne svojim vlastným tempom prejdeme na čo budeme mať chuť. Predsa všade tu nájdete orientačné tabule v anglickom jazyku a čo to po anglicky predsa vieme. Náš výlet sa však v sekunde zvrtol, keď nám na letisku auto požičať nechceli…Poučte sa však aj z iných našich “zážitkov.” Môžete tak hlavne ušetriť, nielen peniažky, ale aj čas, ktorý viete v tak nádhernej krajine využiť oveľa efektívnejšie. Tentokrát posielame 10 tipov spísaných na základe vlastných skúseností, preverených ako sa vraví na vlastnej koži.

 

10 super tipov, aby vás v Izreali nič neprekvapilo (aneb ako to nespackat):

1. Požičanie auta: Začínam schválne našim hlavným kameňom úrazu, ktorým sa zmenil celý náš výlet. Nedostali sme sa k zarezervovanému autu, nakoľko sme nemali vlastnú kreditku. Mali sme ju požičanú od rodičov, predsa pre každý prípad. Ale ak chcete auto musí byť na meno vodiča, ktorý je aktuálne prítomný na dovolenke. Niektorým spoločnostiam stačila aj karta debetná, na ktorej však musíte mať vyrazené svoje meno. My také karty od našich dvoch bánk nemáme. Skúšali sme kadečo. Aj nie malú finančnú hotovosť, ako zálohu, ktorú vám potrebujú počas zapožičania auta zadržať z karty. Márne. Pravidlá sú pravidlá a teda len a iba kreditná karta! (podotýkam, že v iných krajinách EÚ sa nám niečo podobné ešte nestalo). Btw. kreditka sa vám zíde aj keď si budete chcieť požicať bicykel.

 

2. Internetové dáta: V žiadnom prípade si nezapínajte na mobile dáta! Ja som si ich urgentne zapnúť musela, keďže sme sa nedostali k autu. Na letisku ma nechcelo pripojiť na wifi a museli sme nejak nájsť iné dopravné spojenie s destináciami, kam smerovali naše kroky. Radšej vám nebudem písať aká mi príde tento mesiac faktúra. Okrem toho ma neuveriteľne dostalo, že mi počas dovolenky zavolal môj „milovaný“ mobilný operátor, ako som spokojná so službami v zahraničí. Inokedy si veru vôbec nespomenie a zrazu keď som v mega drahom pásme zavolá.  Ešte k tomu z čísla, že by ste si vôbec netipli, že sa jedná o niečo také!

 

3. Wifi: Wifi tu na podiv nájdete úplne všade – na letisku, autobusovej stanici, v autobuse, v hoteli samozrejme, vonku v parkoch, dokonca aj na pláži. Existuje však jeden druh/typ mobilného zariadenia (nebudem menovať), ktorý ma častokrát problém s pripojením, najmä v zahraničí.

 

4. Stratení v cudzej krajine: Vôbec sa tu nemusíte báť, my sme to zvládli úplne bez prípravy (keďže sa nám trošičku zmenili okolnosti a plány). Je tu viac Slovákov než kdekoľvek vo svete, ktorí sú na výlet naozaj pripravení, niektorí dokonca majú vytlačené a zalaminátované cestovné poriadky! (pozdravujeme baby z Brezna). Doslova na každom kroku sme započuli slovenčinu, pričom každý rád poradil, prípadne sa podelil o svoje zážitky.

 

5. Fit & Slim pobyt: Ak náhou potrebujete schudnúť rada vám požičiam svojho manžela 😀 Keďže nevie posedieť ani minútu rád vás poťahá kade tade, či už peši, alebo na bicykli. Keď k tomu pridáte diétny cícerový falafel každý deň, váš pobyt sa razom zmení na Fit & Slim. Okrem toho väčšina dobrôt, ktoré tu nájdete na tanieri – falafel, hummus, tahini či množstvo výborných šalátov bolo dopestovaných priamo tu, preto sú super čerstvé a chutia naozaj skvele.

 

6. Izrael NIE je práve najlacnejšia krajina: Ak sa sem chystáte je nutné si uvedomiť, že tu nie je práve najlacnejšie (o cenách sa už chystá samostatný článok). Ak sa však chystáte na tradičný falafel, vedzte, že na ulici je oveľa chutnejší a lacnejší než kdekoľvek v reštike. Reštaurácia vás v priemere vyjde na približne 20-25eur/osoba.

 

7. Pravidlo – vzdialenosť od pláže sa počíta na euráče: Ak chcete čo to ušetirť platí aj staré známe pravidlo, že čím ďalej ste od pláže v Tel Avive, čím ďalej od centra Jeruzalema, či čím ďalej od pláží Mŕtveho mora, tým vás všetko vyjde cenovo lacnejšie.

 

8. Šabat (šábes, shabbat): Ak tu zažijete siedmy sviatočný deň a teda sobotu, deň venovaný odpočinku, kedy je zakázané pracovať, pripravte sa na to, že tu skutočne „zdochol pes.“ Ale nie všetko je tu zatvorené. Nemajte preto obavy, nepotrebujete žiadne zásoby jedla, od hladu nepomriete. V pohode tu nájdete otvorené potraviny, aj niektoré občerstevenia, či reštaurácie.

 

9. Za oddychom: Ak hľadáte oddych, nádherné piesočnaté pláže a super infraštrukútu a vyžitie pre vaše bábo, deti, ale aj dospelých, Tel Aviv je pre vás ako stvorený. Dokonca si tu prídu na svoje aj hľadači histórie ako ja 🙂 Stačí sa prejsť do starého prístavu Old Jaffa, kde svoje svedectvá písali už veľmi dávno samotní templárski rytieri.

 

10. Letisková kontrola: Kontrol na letisku sa vôbec nemusíte báť. Ak nie ste veľkí frajeri nečaká vás nič hrozné, prípadne absolútne nič ako nás. Pri ceste tam absolútne nič, ešte asi zaspatý pán na pasovej kontrole bol rád kedy mu v práci padne. Po ceste domov sa nás akurát opýtali či sme sa balili sami, či sme rodina a či nám niekto nedal nejaký darček. Ak sa budete tvrátiť, že neviete po anglicky už sú na Slovákov pripravení. Vytiahnu na vás “kvíz” slovenských, na papieriku napísaných otázok, na ktoré odpovedáte prostredníctvom spísaných možností. Do pasu už pečiatky nedostávate, preto by ste následne nemali mať žiadne problémy pri návšteve arabských krajín.

 

Dôkazom toho, že sme sa tu cítili skutočne skvele je už snáď len to, že hneď po prílete domov sme kúpili ďalšie letenky 🙂 Tentokrát sa chystáme v trojici aj s naším malým šidlom: iba oddych, iba pláže, iba vyložené nôžky a teda iba Tel Aviv.

 

Kto ide s nami?

Váš Pimpi