Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/2/c/2cce92f4-fc84-4874-96b7-5e8e31cd770c/babodosveta.sk/web/wp-content/themes/bridge/functions.php on line 1979
pimpi, bábo, bábätko, deti, betliar, kaštieľ, po stopách seriálu, 1890, ján koleník, mauzóleum, cestovanie, detektív marton

GEMER: Po stopách seriálu 1890

Aj vy ste približne pred rokom so zatajeným dychom každú nedeľu sadali v telke, aby ste spolu so sexi Jankom Koleníkom odhalili vraha na betliarskom panstve? My teda áno… Okrem konečne „iného“ seriálu sa nám veľmi páčilo, že konečne niekto ukázal krásy nášho obľúbeného, ale aj tak trochu zabudnutého kraja, krásy Gemera. A keďže to tu naozaj poznáme, aj my sme chceli obzrieť zákutia a miesta samotného démona z tiesňavy.

 

Kaštieľ Betliar

Kaštieľ Betliar ja naša srdcová záležitosť a práve tu sa odohrala najväčšia časť seriálu 1890. Je to skvost medzi kastieľmi, pre nás najkrajší a po seriáli 1890 určite aj najnavštevovanejší kaštieľ na Slovensku. Boli sme tu už miliónkrát a vždy sa sem vraciame. V trojici sme však vo vnútri ešte neboli, keďže sme presvedčení, že nášho malého cestovateľa by to veľmi nezaujalo a s kočíkom sa to ani nedá. Ale počas lených mesiacov tu počas víkendov organizujú pre deti rôzne hravé dielničky.

 

Inak vedeli ste, že kaštieľu vdýchol reprezentatívny charakter až v 18. stor. Štefan Andrássy a jeho bohatý rod ho prerobil na luxusné sídlo. Ak ale predsa neodoláte interiéru (s nejakým bábätkovským nosičom to iste dáte) čaká vás množstvo krás, bohaté zbierky umeleckých predmetov, kníh, malieb, dobový nábytok, jednoducho prepych vtedajšej doby. Okrem toho Andrássyovci boli veľkí cestovatelia, ako my 🙂 a preto tu nájdete aj úlovky z ich ciest – dve egyptské múmie, fotky, trofeje zvierat a iné. No jednoznačne naaaj bohatstvom je nádherná knižnica s viac ako 15 000 zväzkami kníh písaných v 15 jazykoch, niektoré až z 15. stor.. Čo je ale najúžasnejšie, kaštieľ dodnes pomaly odkrýva svoje tajomstvá, nedávno v ňom našli tajné schody, či ukrytý rukopis. 

VSTUPNÉ:

  • dospelí 8€
  • deti od 6 rokov/študenti do 26 rokov/dôchodcovia nad 62 rokov 5€
  • deti do 6 rokov, ZŤP zadarmo
  • nezabudnite, že každú prvú nedeľu v mesiaci je vstup VOĽNÝ!

 

Anglický park v Betliari

Ak nie ste práve užívateľom detských nosičov ako my, viete si tu dopriať parádnu kočíkovú prechádzku po anglickom parku, ktorý obklopuje kaštieľ. Má celkovú rozlohu 81 ha a je jeden z najkrajších historických parkov na Slovensku. Všade naokolo sú vysadené vzácne staré stromy ako lipy, javory, jasene, duby, hraby, buky a dokonca sme tu objavili aj sáčky pre venčenie psíkov. Je vidieť, že sa tu o to vzorne starajú.

 

Park sľubuje skutočne nezabudnuteľnú prechádzku a ak vychytáte skvelé počasie dozaista strávite s drobcom parádny deň na čerstvom vzduchu. Na každom kroku tu natrafíte na nejakú romantickú stavbičku, alebo zákutie, ktoré si žiada zastavenie. Asi najväčšou niekdajšou atrakciou je už funkčný kamenný Vysoký vodopád s nádržou, pod ktorým sa ukrývala jaskyňa pre ľadové medvede. O láske k zvieratám svedčí aj budova pripomínajúca hrad, ktorá slúžila ako Zverinec na chov vzácnych zvierat – medveďov, rysov a divých mačiek, dravcov a v jeho okolí stád muflónov a danielov. Keďže Andrássyovci radi cestovali nájdete tu aj „architektonicky prevtelené“ zážitky z ich ciest – Japonský most, Čínsky pavilón (slúžil ako sklad športového náčinia pri tenisových kurtoch), Hermésovu studňu, Rotundu na začiatku parku, kde bola pôvodne umiestnená knižnica, či slobodomurársky pavilón so znakmi tohto bratstva.

 

Okrem toho je v parku mnoho fontán, ktoré slúžili počas horúčav ako súkromné kúpaliská. Jednou z najkrajších je tá pred kaštieľom, uprostred ktorej je nádherná socha bohyne Psyché.

 

Dobroty v Betliari

Ak po príjemnej prechádzke v parku vysmädnete, alebo vyhladnete doprajte si príjemné posedenie v miestnom bufete Španga (otvorené denne okrem pondelka 10:00 – 18:00 hod.). Nájdete tu všakovaké pochutinky, dobroty, paniny a myslím, že som tam zahliadla aj mufiny. Dokonalosť zážitku vyzdvihuje už len výhľad na kaštieľ samotný a fontánu pred ním. Inak vedeli ste, že malý služobník Španga bol nie len seriálová, ale aj skutočná postava? Bol to grófov služobník, jeho miláčik, ktorý tu žil a nemusel nič robiť, len čistil topánky a zapaľoval grófovi cigarety.

Okrem toho okolo kaštieľa a pred ním nájdete viacero reštaurácií. Posledne sme navštívili Hostinec u krivého potoka, ktorý sa nachádza priamo nad potokom a ktorý ponúka pravú gemerskú špecialitku – gemerské guľky (údené mäsové guľky, slaninka, kapusta). Za ďalšiu špecialitu tu považujem cesnakovú polievku, keďže nikde inde som nevidela, že by v nej bolo pustené vajíčko. Dokonca ani drink nebol nuda, volal sa myslím „hroznovka“ a chutil ako vinea. Pravou betliarskou špecialitou sú vraj žabacie stehienka a preto ich volajú „žabéri“.

 

Mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí

Ďalšou seriálovou zastávkou je Mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí. Aj tu sa zopárkrát preháňal detektív Marton. Mauzóleum je najvýznamnejšou pamiatkou secesného umenia na Slovensku, ktorá bola postavená na znak nehynúcej lásky po smrti manželky Františky, jej oddaným manželom Dionýzom.

Dionýz Andrássy svoju manželku neurodzeného pôvodu neskonale miloval, veď kvôli nej sa vzdal šľachtického titulu, bol vydedený a tajne sa s ňou zosobášil v Pise. Páve Taliansko ho natoľko očarilo, že celá stavba sa nesie v tomto duchu. Nakoniec však majetky dostal naspäť, keďže ostal jediným a posledným dedičom. S manželkou nemali deti a aj preto veľkú časť majetku rozdali ľudu na Gemeri, čím tu vytvorili „kult Františky.“
Mauzóleum je nádherná, symbolikou opradená stavba. Jej vchod stážia vysoké sochy anjelov so spustenými plamennými mečmi, ako symbol bdelosti strážcov, pred schodiskom na dlažbe nápis Pax (Pokoj) a nad vchodom erb Andrášiovcov z dvoch strán doplnený orlami a anjelmi držiac v rukách vyhasnuté fakle, symbol vyhasnutého života. Nad ním je životné heslo Dionýza a Františky „Non videri sed esse“ (Nie zdať sa, ale byť). Okolie tvorí malý, pekný park s orgovánovým živým plotom a alejou líp. Vzadu nájdete pôvodný náhrobok Františky a sochu psíka – jazvečíka z červeného mramoru s nápisom Unser Tascherl (Náš Tascherl), predstavujúca verného psíka manželov s epigramom Treue um treue (Vernosť za vernosť), ktorý žil 20 rokov.

 

Možno viac ako nádherná stavba, mnohých zaujme práve interiér, ktorý je dotvorený do posledného detailu a všetko tu má svoj význam. Hneď po vstupe vám padne pohľad na dva veľké sarkofágy z bieleho carrarského mramoru, kde sú uložené telesné pozostatky Františky a Dionýza Andrássyovcov. Kupolu mauzólea podopiera osem stĺpov zdobených ornamentami. Ich spodná časť je pokrytá mramorom rôznych farieb z celého sveta – Tunis, Mexiko, Švajčiarsko, Maďarsko. Jej vnútorná časť tvorí pozlátená benátska mozaika so sklenenými kockami pokrytá tenkou zlatou fóliou vpálenou do skla. Medzi jednotlivými oknami sa nachádzajú postavy dvanástich anjelov v životnej veľkosti. Všade citáty, symboly dokazujúce nie len lásku, ale aj smútok.

 

VSTUPNÉ:

  • dospelí 3€
  • dieťa/žiak/študent/dôchodcovia nad 62 rokov 1,5€
  • nezabudnite, že každú prvú nedeľu v mesiaci je vstup VOĽNÝ!

 

Pre niekoho možno smutné miesto, pre nás oáza pokoja a dôkaz nekonečnej lásky, o ktorej keď vám porozpráva sprievodca budete mať zimomriavky po celom tele. Keď pôjdete okolo určite si spravte aspoň malé zastavenie. Konečne tu vytvorili aj parkovacie miesta a návštevnícke centrum, hneď oproti mauzóleu cez cestu. Keďže sa jedná o hlavný ťah KE-BA pri prebehovaní si dávajte pozor! Vstup do mauzólea je realizovaný v 30 minútových intervaloch.

 

Obec Drnava

Ak ste boli dobrým pozorovateľom, v jednej z častí seriálu 1890 vám neunikol výbuch v bani, kde bol spáchaný atentát na grófa. Spoločne s detektívom vybehol zo štôlne Déneš, ktorá sa nachádza v obci Drnava. Tú nájdete v klesaní zo Sorošky, kedy pri obci Lipovník odbočíte do prava. Štôlňa sa nachádza na konci obce a navedie vás k nej aj informačná tabuľa. Inak táto obec bola niekedy preslávená baníctvom a nájdete v nej aj niekdajšie Andrássyovské zlievárne. O ich kvalite svedčí aj to, že práve tu odliali aj časť Budapeštianskeho mosta. Ak sa tu chystáte zastaviť aj s vašim drobcom, v centre obce nájdete krásne udržiavaný parčík aj s detskými preliezkami.

 

Silická ľadnica

Na tomto mieste našiel detektív Marton úkryt démona z tiesňavy. Je to najnižšie položená ľadová jaskyňa na Slovensku a v Európe. Nájdete ju cca 2km za obcou Silica. Vedie k nej žltá turistická trasa a viete ju navštíviť cca za 15 minút po nenáročnom teréne. Aj v týchto letných horúčavách sa v nej zvykne udržiavať ľad, ktorý bol v minulosti využívaní obyvateľmi obce. Veľmi zaujímavým úkazom pre mňa je schod číslo 5, na ktorom je takto v lete zrazu cítiť obrovskú zmenu teploty. Určite však neschádzajte za zábradlie, pretože jaskyňa si už pamätá obrovské nešťastia.

 

Zádielska tiesňava

Veru aj tu sa preháňal démon z tiesňavy. Ale o zádielskej tiesňave sme napísali samostatný článok, ktorý nájdete —> TU!

 

Hrad Krásna Hôrka

Verím, že o hrade vám raz napíšem samostatný článok. V tomto momente je však ešte stále zatvorený z čoho som ja osobne veľmi smutná. Najväčším paradoxom je, že ho nezničili ani turecké nájazdy, ale sám človek…škoda o tom aj písať. Je to však moja srdcová záležitosť, roky som tu v lete robila sprievodkyňu a poviem vám bola to najlepšia brigáda, za najmenej peňazí 🙂 ale aj najlepšia škola, ktorá mi len potvrdila, že práca s ľuďmi je tá najťažšia.

 

Keď vás prepadne hlad

Keď vás v tejto oblasti prepadne hlad určite sa zastavte v Krásnohorskom Podhradí U železného grófa. Reštauráciu nájdete priamo na hlavnom ťahu, preto ju nemožno prehliadnuť. Vidieť z nej priamo na hrad a ponúkajú tu samé dobroty. My si väčšinou dávame pastiersky syr, ktorý už síce v ponuke nieje, ale keď trošku požmurkáte, možno vám ho pripravia 🙂 Ako bonus je vonkajšia preliezka, hojdačky, drevený vláčik a posedenie v altánku. Nedá sa tu však platiť kartou!

 

Za spomenutie určite stojí aj koliba Soroška, kde sa vrátite v čase. Interiér tu už nemenili odkedy si pamätám 🙂 Varia však naozaj dobre, až na vyprážaný syr… Vonku nájdete množstvo detských hračiek, aj čo to na kreslenie.

 

Hor sa po stopách seriálu 1890 milí seriáloví nadšenci. Prajeme Vám krásne zážitky. A nezabudnite, že pri troške šťastia v týchto končinách stretnete aj samotného Janka Koleníka, alias detektíva Martona 🙂

 

Váš Pimpi ?