Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/2/c/2cce92f4-fc84-4874-96b7-5e8e31cd770c/babodosveta.sk/web/wp-content/themes/bridge/functions.php on line 1979
pimpi-bábo do sveta-bábo-bábätko-cestovanie s deťmi-cestovanie s bábätkom-cestovanie s batoľaťom-cestovanie-mama blog-rady a tipy-bloger-malta-wizzair-budapešť-low cost-goldcar never ever-nikdy viac-podvodníci-dávajte si pozor-doprava-taxi-loď-trajekt-autobus-auto-autopožičovňa

Doprava na MALTE

Na Maltu sme pricestovali letecky spoločnosťou WizzAir z Budapešti. Keďže Malta si pre nás pripravila prekvapenie v podobe problémov pri zapožičaní auta, mali sme možnosť vyskúšať rôzne formy verejnej dopravy. A keďže sa táto téma na blogu stretla s obrovským pohoršením, rozhodla som sa, že doprava na Malte si zaslúži samostatný blog!

 

Požičovne aút na Malte

Pôvodné plány na Malte boli jednoduché, požičať si auto a prejsť celý ostrov. Pozor na Malte sa jazdí VĽAVO! Tomu sme prispôsobili aj ubytovanie a celý program. Hneď po príchode na letisko nás však čakalo nemilé prekvapenie, po zistení, že sme natrafili na organizovanú skupinu podvodníkov. Presnejšie GOLDCAR!!! Majú vskutku výstižný slogan „Simply enjoy it“ tak veru sme si to užili 😀

 

Chcela by som Vás pred touto požičovňou aút varovať a nech budete kdekoľvek vo svete NIKDY ju nepoužite!!!Je to spoločnosť bez pečiatky, bez centrály v danej krajine, bez manažéra…Iba zopár podvodníkov za priehradkou a na parkovisku, ktorí vám požičajú pokazené autá a po ich vrátení vám vyúčtujú pekne drahú spoluúčasť. Ak sa podarí aj viackrát za pobyt! Videli sme kopec bezradných a zúfalých ľudí…Za absolútny TOP pokladám pána, ktorému za prvý deň kedy musel auto vrátiť, lebo vôbec nešlo vyúčtovali 1200 €. Samozrejme „v snahe pomôcť“ mu požičali ďalšie a na druhý deň od neho vybrali ďalších 800 €! To ma naozaj presvedčilo o tom, že najlepšie pre nás bude ak si žiadne auto neprevezmeme.

Konkrétne auto, na konkrétny čas sme si objednali už doma cez internet, rovnako tak sme zaňho aj zaplatili. Bohužiaľ po príchode na Maltu sme zažili 3 hodiny infartového stavu. Najprv sme sa snažili o požičania auta, neskôr o to aby nám vrátili peniaze. Nakoniec sme nemali ani jedno, verím, však že depozit nám vrátený bude!

Poviem Vám v tej chvíli som bola veľmi vďačná za to, že s nami nieje naše dieťa.

 

Verejná doprava na Malte

Tu by som v prvom rade chcela prehlásiť, že nie som žiaden platený podporovateľ verejnej dopravy na Malte 😀 😀 😀 My sme fakt na ostrove nemali žiaden ani najmenší problém s presunmi. Verejná doprava prešla modernizáciou a ako som sa dočítala už od roku 2014. Ak ste „appkomil“ odporúčam aplikáciu do mobilu Tallinja. My sme však stará škola a všetko sme si poctivo vyčítali z cestovných poriadkov.

 

Cestovné stojí 2 €/osoba/1 cesta nech idete kamkoľvek. Deti do 4 rokov cestujú ZADARMO. Ak sa tu zdržíte dlhšie odporúčame zakúpiť si kartu (kúpite v trafike, alebo označených miestach) na týždeň, 7 dní. Takto viete cestovať koľko len chcete neobmedzene (cena: dospelí 21 €, deti 15 €). Po ostrove v rámci letnej sezóny jazdia aj autobusy s označením X, ktoré vás dopravia z akéhokoľvek takto označeného miesta priamo na letisko.

 

Áno zažili sme tu kadejaké bežné „super“ fenomény verejnej dopravy, ako smradľavé pazuchy, či neskutočnú tlačenku… Ale autobusy sú nové, klimatizované až mi odmŕzali labky, čisté a zastavia na znamenie (pri nástupe aj výstupe). Zastavili vždy a každému, aj keď bola plnka. Buď sme mali šťastie, alebo sme nenároční, alebo sme boli len vďační, že sa nám podarilo aj napriek iným plánom po ostrove pohybovať 🙂

 

Taxi

Na úplne prvú aj poslednú cestu na ostrove sme využili taxík. Prvá cesta bola nevyhnutnosť, keďže sme sa potrebovali po prvotnom šoku zorientovať. Taxíky sú pomerne drahé, ale aj na ostrove Gozo, aj na Malte sa dala cena zjednať. Stačí si stáť za svojim a nenachať sa zodrať z kože.

 

Lodná preprava

Lodnú dopravu sme využili pri preprave na súostrovia Gozo a Comino. Potrebovali sme sa plaviť netradične, keďže z pevniny sme mali namierené na Gozo, kde sme mali ďalšie ubytovanie. Ale po ceste sme si chceli dopriať kúpanie na Comino. Aj v tomto prípade žiaden problém. Na ulici stretnete množstvo „ponúkačov“ lodných výletov. S jedným z nich sa nám podarilo dohodnúť, že nás vezme v rámci plavby na Gozo, potom okúpať sa na Comino a úplne samých naspäť na Gozo. Podľa môjho názoru je to všetko o dohode a o poprosení o pomoc.

Na ceste z ostrova Gozo späť na Maltu sme využili verejnú lodnú prepravu – trajekt, ktorý jazdí z prístavu Mgarr. Trajekt jazdí každých 45 minút. Ak potrebujete preplaviť aj auto cena je 15,70 €/osoba v aute a 4,65 € za štandardný lístok bez auta. Na druhú stranu sa dostanete za dobrých 15 minút. Viac info nájdeš —>TU!

 

Ak by som išla na Maltu ešte raz určite by som neváhala použiť opäť verejnú dopravu. Neriešite tak žiaden stres z jazdy na opačnej strany než ste doma zvyknutí, ale jednoducho, možno nie úplne pohodlne a komfortne, dostanete sa tam kam treba. O to viac ak cestujete s dieťaťom, pretože ako to už vo vyspelých krajiných býva, na malé deti sa berie veľký ohľad a v autobusoch sú pre nich vyhradené miesta. Auto je samozrejme väčší komfort, ale v tomto prípade aj väčší stres. Nehovoriac o šoféroch, ktorých sme za oknami autobusu mali možnosť odledovať 😀

 

Majte krásne maltské zážitky, nech sa rozhodnete cestovať akokoľvek…

 

Váš Pimpi ?