Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/2/c/2cce92f4-fc84-4874-96b7-5e8e31cd770c/babodosveta.sk/web/wp-content/themes/bridge/functions.php on line 1979
pimpi-bábo-bábätko-na cestách-leto-zážitky-dovolenka-tipy-blog-mama cestuje-krk-chorvátsko-vrbnik-baška-soline-pláže-piesok-kamene-deti-rady

CHORVÁTSKO, naše more tenkrát poprvé

Chorvátsko sa nám takto pred rokom zdalo ako najprijateľnejšia destinácia, kde by sme mohli prežiť našu prvú prímorskú dovolenku v trojici. Malý Pimpi mal iba 5 mesiacov, preto sme hľadali miesto odkiaľ môžeme v prípade núdze byť doma čo najskôr, kam sa dostaneme autom, keďže bolo potrebné premiestniť celú domácnosť 😀 a kde to relatívne poznáme. Vyhral chorvátsky ostrov Krk, kde sme boli už aj predtým.

 

Ostrov KRK, mesto Krk a zopár rád na úvod

Určite mi dáte za pravdu, že Chorvátsko je jednoznačne najvychýrenejšia destinácia slovenských turistov, ktorí sem každoročne húfne chodia. Po pravde naša nie najobľúbenejšia cieľovka, ale strategicky bola určite najlepšia. No a nie nadarmo vo výbere zvíťazil ostrov Krk, ktorý má hneď niekoľko NAAAJ:

? najväčší ostrov Jadranu

? najsevernejší ostrov Jadranu (čiže pre nás najbližší)

? najdostupnejší ostrov Jadranu (prepojený s pevninou mostom)

? najrôznorodejší ostrov Jadranu

? najnavštevovanejší ostrov Jadranu (Košičanmi určite áno)

? nuž a náš už navždy NAJ, keďže Pimpi práve tu videl prvýkrát more

 

Tak ako nám každý radil na našu cestu sme sa vybrali večer cca o 20:00 hod. kedy chodí malý cestovateľ spinkať. Niekde som čítala, že počas dlhých ciest by nemali byť deti takto dlho v strnulej polohe, preto sme si každé 3-4 hodiny robili pauzu. Nikde sme sa neponáhľali, vždy sme ho vytiahli zo sedačky, aby sa ponaťahoval, prípadne aby si dal mliečko. Ale len na nás kukol štýlom „šak dajte pokoj“ a sladko spinkal ďalej.

Dobro došli sme si povedali po cca 8 hodinách cesty, ktorú malý zvládol na 1*. Ale ten pocit, keď ráno vystúpite rozkopaní po celej tej nekonečnej ceste a vaše usmiate bábo čaká, že sa mu budete venovať celý deň…to je také dovolenkové 🙂 Ubytovaní sme boli v meste Krk v hoteli Dražica ***, ktorý má vlastný bazén aj s detskou časťou, dokonca tobogán. Tiež detské ihrisko, či vonkajšie workoutové ihrisko, ale po pravde vtedy sme tieto vychytávky vôbec neriešili. Mojou jedinou podmienkou bolo jedlo, teda žiadne varenie počas dovolenky, preto sme si tu zajednali polpenziu, ktorá splnila všetky očakávania.

 

Ubytovaní sme boli vo veľmi peknej izbe s balkónom. Pravdou je, že keď sme rozložili našu vlastnú detskú postieľku a dotlačili kočík bolo v nej pomerne málo miesta, ale na izbu sme chodili naozaj len spať.

 

Mesto Krk

Mesto Krk je historické mestečko, ktoré viete prebrázdiť romantickými úzkymi uličkami, plnými obchodíkov, kaviarní, reštaurácií, ale aj pamiatok. V rámci prechádzok sme tu boli každý deň. Väčšinu času sme však trávili na pláži. Hneď na začiatku sme si povedali, že každý druhý deň budeme niekde inde a prebádame ostrov Krk čo najviac.

 

Výhodou mesta Krk je, že tu nájdete hneď niekoľko druhov pláží:

 • Pláž hotela Dražica – hneď pod hotelom, tvoria ju síce parádne do mora sa zvažujúce skaly, ale aj množstvo betónu, ktorý nie je práve pohodlný ani na ležanie, ani ako vhodný vstup do mora, pričom mini pláže medzi nimi sú mixom kamienkov a okruhliakov.
 • Pláž hotela Koralj – hneď vedľa Dražice v krásnom, tyrkysovo modrom zálive, má piesočnaté dno a pred slnkom sa tu možno ukryť v bohatej zeleni. Naokolo síce zase len samý betón, ale vo vode nafukovací hrad sľubujúci zábavu.
 • Pláž Portapisana – od Dražice smerom do mesta, leží doslova pred bránami starého a krásneho mestečka Krk, má dobrý vstup do mora, piesok pre deti, ktorých tu bolo neúrekom. Vedierko do vody povinná výbava!

 

My sme chodili na pláž ovešaní ako vianočný stromček – kočík samozrejme (odporúčam športový pre kadejaký terén), slnečník, detský stan, v ktorom sme si mysleli, že bude chcieť naše dieťa relaxovať, hracia deka, hračky a ďalšie tašky s uterákmi a všetkým potrebným k vode…Nakoniec bolo aj tak všetko inak a náš neposedník si najviac užíval prechádzky a nie vylihovanie na pláži.

 

Mestečko vínnej révy Vrbník

Jeden z dní sme sa rozhodli stráviť v mestečku Vrbnik. Je to krásne, v skalnom útese postavené historické mestečko, ktoré sa nachádza SV od mesta Krk. Všade v okolí sa pestuje vínna réva najmä odroda bieleho vína Žlahtina, ktorá sa nikde inde nepestuje!!! Preto sú aj uličky mesta popretkávané vinotékami a obchodíkmi s týmto skvostom. V centre Vrbníka sa nachádza pláž Zgribnica-Vrbnik so zelenkavou vodou a väčšími okruhliakmi, dookola s betónovými mólami a reštauráciou. Poviem vám dostať sa sem s kočíkom chcelo nadľudský výkon, ale nakoniec sme to obrovské prevýšenie predsa len sme zvládli.

 

Krásne pláže Bašky

Ako správnym cestovateľom nám nestačilo zotrvať na jednom mieste a tak sme každú chvíľu podnikali výpravy po okolí. Jednou bola aj návšteva Bašky, pláž Novalja, JV od mesta Krk. Patrí k najväčším a najvyhľadávanejším plážam na Jadrane s dĺžkou cca 2km. Je viac menej piesočná, miestami kamienková ako všade v Chorvátsku. Má výborný vstup do mora, ideálna najmä pre deti. Na pláži tu nájdete zábavné centrum, možnosť využiť veľké množstvo vodných športov a okúsiť nekonečne veľa reštaurácií, kaviarní, obchodíkov a iných lákadiel. V čase našej návštevy však fúkal silný vietor, preto sme sa rozhodli čas stráviť prechádzkou. A ten pocit keď sa doteperíš na koniec nekonečne dlhej promenády, vyprahnutý ako ťava a zistíš, že malého obed ostal v aute…ešteže náš kočík stále ukrýva aj niečo pod zub (nikdy na to nezabúdajte). No a ako praví fajnšmekri sme si dali najmedzinárodnejšie jedlo sveta, vyprážaný syr 🙂

 

Liečivé bahno v Soline

Posledným z našich výletov bolo miesto Soline, ktoré nájdete severne od mesta Krk. Nájdete tu liečivé bahno, ktoré bolo známe už z rímskych čias. Ani neviem ako sme sa dopátrali k tomuto miestu, pretože nikdy predtým som o ňom nepočula. Je to nekonečná zátoka, kde sa v minulosti ťažila soľ, neskôr tu bola dokonca teheľňa a v súčasnosti tu nájdete množstvo turistov, ktorí sú od hlavy po päty natretý týmto zázračným čiernym bahnom. To má totiž blahodárne účinky na pohybové ústrojenstvo, kĺby, ale i na kožné problémy.

Bolo tu úlne inak ako v zvyšnej časti ostrova. Jednak teplejšie, ale aj množstvo porastu, ktoré vytvárali príjemný chládok a úkryt pred slnkom. Voda absolútna plytčina bez nejakého pohybu, teplučká a nekonečne nízka. Ideálna pre deti, ktorých tu bolo kooopec. Jedinou nevýhodou bolo, že táto stojatá voda bola lákadlom aj pre množstvo hmyzu. Preto nezbudnite na repelent!

 

Naše rady a odporúčania na záver:

 • čo ma tu nesmierne zaskočilo bola skutočnosť, že sme v potravinách, ani v žiadnom zo Slovenska známom obchode nevedeli kúpiť detskú vodu!!! Až nakoniec v meste Krk bolo DM drogéria, kde sme našli vodu v krabici ako od mlieka 🙂
 • žiadne množstvá zásob sme so sebou nebrali. Na ostrove nájdete napríklad Lidl a množstvo iných obchodov, kde kúpite všetko potrebné za rovnaké, alebo skutočne iby minimálne vyšši ceny ako u nás.
 • k Dražici patrí aj hotel Lovorka (trošička nižší štandard ako Dražica) a apartmány Tamaris – priamo na pláži, poskytujúce komfort pre početnejšie rodiny s deťmi.
 • určite vezmite športový kočík vzhľadom k členitému pobrežiu, ale aj uličkám v starom meste.
 • nezabudnite ani topánky do vody, keďže nielen Slováci, ale aj morskí ježkovia milujú Chorvátsko.
 • Chorvátsko má množstvo piesočnatých pláží ideálnych pre deti, ktoré nájdete napríklad- ostrov Pag, Rab (letovisko Lopar), Brač, Korčula, Murter, Ugljan, Hvar, ale aj letoviská Omiš Duće, Pelješac, Nin, Sabunike, Privlaka, Tkon, Crikvenica, Medulina, či Dugi otok, Zaton pri Zadare
 • Zaton pri Zadare odporúčame ako vychytávku, ktorú nám odporučili kamoši ako jedinečný tip na leto s deťmi, nazrite —> TU!!!
 • keď budete mať šťatie zaručene tu stretnete zopár našich slovenských „celebrít.“ My sme stretli pani Božidaru Turzonovovú, trénera Kozáka a odprisahala by som že aj herca Roberta de Nira 🙂

 

Krásne letné, slnečné a chorvátske zážitky Vám praje,

 

Váš Pimpi ?