Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/2/c/2cce92f4-fc84-4874-96b7-5e8e31cd770c/babodosveta.sk/web/wp-content/themes/bridge/functions.php on line 1979
pimpi-cestovanie-bábo-bábätko-more-leto-pláž-výhody-nevýhodyy-cestovná kancelária-cestovná agentúra-vlastná päsť-cestueme sami

Cestujete s cestovkou, či bez nej???

Možno trošku netradične, ale hneď po návrate z dovolenky od mora (vlastne už počas nej) mi vírili hlavou myšlienky, či by som sa aj najbližšie niekam vybrala prostredníctvom cestovnej kancelárie. Už sme takto dlho nikde neboli a preto som časom zabudla na isté skutočnosti, ktoré mi na dovolenke „pili krv.“ Ako ste na tom vy? Vnímate jednotlivé výhody a nevýhody cestovania na vlastnú päsť, či pomocou cestovnej kancelárie rovnako ako ja?

 

Cestovanie s cestovnou kanceláriou

Cestovanie prostredníctvom cestovnej kancelárie má na prvý pohľad množstvo výhod. Už v prvom kroku pohodlne vpochodujete do sídla CK, pokojne sa usadíte a očakávate tak povediac bez pohnutia prstom, že sa na vás vysypú množstvá zaujímavých ponúk. Zároveň veríte, že osoba, ktorá sedí oproti vám má ako taký geograficko-podnebno-skúsenostno-informačný prehľad a vie čo vám ponúka (aspoň ja mám takú predstavu). Ak sa následne stretnú vaše predstavy, s ponukou a nádherne nafotenými obrázkami z katalógu, tiež finančným stropom, ktorým disponujete, jednoducho si zájazd kúpite a ďalej v podstate nič nemusíte riešiť. Tí zdatnejší ešte možno pátrajú po recenziách, no v zásade je vašou jedinou starosťou zbaliť kufrík a dôjsť na miesto určeného odchodu.

Až následne keď prídete na dovolenku a nie všetko je tak ako bolo sľúbené, zaplatené, či odfotené…až potom vás asi prepadnú myšlienky ako mňa. Rovnako však aj všetky výhody, môžu byť vnímané aj ako nevýhody.

 

Výhody
  • pohoda, nič neriešim – toto považujem za hlavnú výhodu v rámci cestovania s CK. Najmä ak cestujem s bábom. Neriešim čo, kedy, kde, ako, za koľko, pretože všetko mám zaplatené v rámci zájazdu (teda to čo som si vybral) a o všetko sa predsa postará daná CK.
  • poistenie – v cene výletu je vždy aj nejaké poistenie, ktoré si v prípade čohokoľvek nepriaznivého, nedodržaného môžete následne uplatniť. My sa väčšinou dávame ešte do plusu pripoistiť.
  • na koho sa hnevať? – ak s výletom nie ste spokojní, môžte sa hnevať na CK a vyhnúť sa sklamaniu, že váš výber bol zlý (veď vám určite povedali aké je tam všetko skvelé, inak by ste tam nešli).
  • cena – vždy sa črtá nejaký super first/last minute, no nezabudnite, že vždy z toho v prvom rade má niečo CK.
  • delegát – ak sa stane čokoľvek neočakávané, všetko by vám mal pomôcť vyriešiť delegát, ktorý vám je pridelený. Opäť najmä ak cestujete s bábom, v prípade, že sa čokoľvek stane, je to viac než prijateľné.
  • stravovanie – väčšinou možnosť zakúpenia all inclusive, kedy sa ďalej skutočne o nič nestaráte a hlavne nestojíte aj počas dovolenky pri hrnci.
  • jazyková bariéra – nepotrebujete ovládať cudzí jazyk.

 

Nevýhody
  • stále sa prispôsobovať – existuje pravidlo, alebo zákon schválnosti, že jednoducho vždy musíte za niekým čakať, vždy sa niekto niekde zamotá, čo následne spôsobuje neočakávané časové straty. Verte, že keď cestujete s bábom tieto straty pocítite.
  • poistenie – aj keď si poistenie zaplatíte, veľakrát sa stáva, že pri vymáhaní poistného poisťovne vymýšľajú koľko sa dá.
  • preprava na hotel – môže sa časovo diametrálne odlišovať od sľúbeného…
  • ubytovanie – veľakrát doslova prekvapenie. Mne to pripadá, že v podobe toho čo v danom hoteli práve ostalo…
  • cena – cenovo tieto zájazdy nemusia byť výhodnejšie v porovnaní s tým, keď cestujete na vlastnú päsť.
  • stravovanie – AI môže byť v konečnom dôsledku obmedzujúce, kedy sa musíte časovo prispôsobovať, jedlo nesmiete vynášať, či 100 krát denne sa prezliecť, aby ste dodržali dress code.
  • delegát – ak natrafíte na delegáta ako my…radšej by ste ho asi ani nemali.
  • iné obmedzujúce pravidlá – mnohé rezorty majú kopec ďalších príkazov a zákazov, ktoré musíte dodržiavať v danom čase (napríklad byť pri bazéne ticho, lebo je relaxačný, v inom mať kúpaciu čiapku a iné nezmysly…)
  • fakultatívne výlety – ponúkané na mieste prostredníctvom delegáta CK sú vždy drahšie akoby ste si ich dohodli sami.

 

Cestovanie na „vlastnú päsť“

Nemusíte byť skúsení cestovatelia, aby ste cestovali na vlastnú päsť. Najmä v dnešnej dobe s neobmedzenými a dostupnými informáciami. Všetko samozrejme závisí od toho kam sa chystáte. Zároveň však musíte vedieť objektívne odhadnúť svoje možnosti a najmä poznať možnosti svojho bábätka/dieťaťa, aby sa z výletu nestal stresujúci zážitok.

V tomto prípade prichádzajú do úvahy nasledovné výhody/nevýhody podľa toho z akého individuálneho uhla pohľadu sa na to mrknete:

  • prevziať zodpovednosť za celý výlet – poistenie, cena, výber, úplne všetko na čo si len spomeniete.
  • na koho sa hnevať? – ak niečo nevýjde môžete sa hnevať iba sám na seba 🙂
  • cena – cenovo sa výlet môže predražiť, ale môžete aj výrazne ušetriť.
  • delegát=sám sebe pán – musíte byť pripravení na všetky okolnosti, ktoré na danom výlete môžu vzniknúť, v duchu hesla: Idem riešim!
  • vidím čo chcem a kedy chcem – máte presne naplánované/vygooglené čo chcete vidieť, kedy a ako sa tam dostanete.
  • jem čo chcem a kedy chcem – jedlo si zabezpečíte samostatne podľa toho ako vám to vyhovuje.
  • cudzí jazyk – určite je nevyhnutné ovládať aspoň základy anglického jazyka!

 

Nech už sa svoju letnú dovolenku rozhodnete stráviť akokoľvek prajeme Vám hlavne množstvo krásnych a spoločných zážitkov.

Nech sa na to pozerám akokoľvek, momentálne vidím viac výhod v cestovaní na vlastnú päsť, ale v konečnom dôsledku by som si asi zatiaľ vybrala CK, pretože cestujeme s bábom. Všetko však vždy závisí od konkrétnej destinácie, dĺžky pobytu a množstva iných skutočností. A niekedy jednoducho stačí, aby ste mali šťastie a nemuseli následne nič porovnávať 🙂

 

Váš Pimpi