Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/2/c/2cce92f4-fc84-4874-96b7-5e8e31cd770c/babodosveta.sk/web/wp-content/themes/bridge/functions.php on line 1979
pimpi-cestovanie-bábo-bábätko-botanická záhrada-košice-jar-prechádzka-les-zeleň-tulipány-narcisy

Botanická záhrada Košice príjemne prekvapila

Tento týždeň sme objavili čaro botanickej záhrady v Košiciach. A veru boli sme milo prekvapení čo všetko sme tu našli. Ešte si pamätám, že zo základnej školy sme sem chodievali na prehliadky skleníkov, alebo na výstavy, ktoré sa tu pravidelne konajú. No až teraz som si uvedomila, že vonkajší areál som nikdy na vlastné oči nevidela.

 

Zopár faktov a histórie na úvod

Botanická záhrada v Košiciach vznikla v roku 1950 a nájdete ju v lokalite Červený breh. Pri jej zakladaní mala rozlohu 36 ha a 2400 m2 vykurovaných zasklených objektov.  Od roku 1959 sa stala súčasťou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, čím vytvára nielen vedecké, ale aj pedagogické pracovisko. Ročne ju navštívi cca 50 tisíc návštevníkov, ktorí majú možnosť spoznávať flóru v rámci 5 oddelení: tropická a subtropická vegetácia, dekoratívna flóra, arboréta, atochtonna flóra a hospodárska.

 

Naše botanické zážitky

Botanickú záhradu sme sa vybrali navštíviť v rámci jarnej prechádzky, čiže vnútorné skleníky sme vynechali a vrhli sme sa na vonkajší areál. Hneď pri vstupe nám pán na vrátnici odporučil držať sa smerových tabúľ, že tak všetko nájdeme. Za skleníkmi tak nájdete centrálne jazierko s rybkami a viacerými kaskádami, kde sú zasadené všakovaké rastlinky, na úplnom vrchu s fontánkou, ktorá už fungovala. Bol tu čulý ruch, kosačky brázdili zazelenaný trávnik a zopár ľudí robilo terénne úpravy. Príroda sa tu skutočne iba prebúdza, ale momentálne tu nájdete to pravé jarné v podobe tulipánov, narcisov, voňavých hyacintov, modrofialové šafrany, či prvosienky. Inak vedeli ste, že prvosienky nie sú iba žlté??? My teda nie 🙂 Všade krásne, udržiavané zákutia, točitý potôčik ústiaci do jazierok. Po pravde boli sme príjemne unesení, že tu niečo také máme.

 

Pokračovali sme ďalej, smer mini ZOO. Smerové tabuľky však ukazovali na schody na čo sme veľmi neboli pripravení nakoľko sme si zobrali len golfový kočiar. Nenechajte sa však odradiť. Ak sa vyberiete naľavo, na úplný okraj záhrady, narazíte na chodník, ktorý vás cez točiace sa serpentínky dovedie až na samý vrch botanickej záhrady, odkiaľ je krásny výhľad na mesto. Po ceste si vychutnajte prebúdzajúci sa les posiaty prvosienkami, sem tam narcismi, ale aj popisné tabuľky vzácnych drevín, či info tabule, ktoré tvoria náučný chodník o živote včeličiek. Ten vás zavedie k včelým úľom a aj spomínanej mini ZOO. Nájdete tu ovečky, kozy, ale aj sliepočky, zajace, či andulky. Na každej voliere sú aj tabuľky s popisom čo v nej vidíte. Ak nezabudnete, vezmite aj nejaké dobroty z domu, aby váš drobec mohol zvieratká nakŕmiť.

 

Okrem toho tu nájdete aj detské preliezky, hojdačky a po celom areáli porozmiestňované lavičky. Jedoducho tu viete stráviť aj celý deň, rozhodne sa nebudete nudiť a ešte budete aj v krásnej prírode.

 

Pre návštevníkov

Botanická záhrada je momentálne otvorená každý deň od 9:00 hod. do 15:00 hod.

Hlavná sezóna tu začína už o chvíľku, 1. mája, kedy jej brány budú otvorené denne do 18.00 hod. Kvietky si tu viete aj zakúpiť v obchode pri vrátnici, ktorý je otvorený cez týždeň (okrem pondelka) od 10:00 hod. do 15:30 hod.

VSTUPNÉ:

  • deti do 6 rokov majú vstupné ZADARMO!
  • dospelí 3 €
  • deti, žiaci, dôchodcovia, ZŤP 2 €

 

Okrem toho sa tu pravidelne konajú rôzne tematické podujatia. Napríklad momentálne do 1. mája prebieha výstava bonsajov. Kalendár podujatí, ktoré sú plánované v priebehu tohto roka nájdeš —> TU! My sa už nevieme dočkať motýľov 🙂

 

A už ste počuli o cumlíkovom strome?

Odpadli sme 😀 Od augusta minulého roka je v Botanickej záhrade otvorený prvý cumlíkový strom na Slovensku!!! Ak odúčate svoje dieťa od cumlíka a zdá sa Vám, že sa ho nechce vzdať, tak ho skúste nahovoriť, aby ho prišlo vymeniť do botanickej záhrady za pekného plyšáka a cumlík zavesiť na náš cumlíkový strom. Pri každej návšteve záhrady potom môžete cumlík skontrolovať. Super nápad, budeme na to myslieť 🙂

 

Tak čo kedy sa chystáte vy?

Váš Pimpi